Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Szaleństwo w pensjach. "Takiego wzrostu nie było od dekad"

50
Podziel się:

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł w marcu o 1,3 pkt. Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Szaleństwo w pensjach. "Takiego wzrostu nie było od dekad"
Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad - czytamy w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Autorzy raportu podają, że głównym powodem znacznego wzrostu wskaźnika była nadzwyczaj wysoka dynamika wynagrodzeń, sięgająca blisko 13 proc. w skali ostatniego roku w ujęciu nominalnym, co realnie daje wzrost ponad 9 proc. w skali roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

"Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad" - napisano.

"Warto zaznaczyć, że wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce już dawno przekroczyła barierę 50 proc. jego średniej wartości, a płacę minimalną otrzymuje około 3,5 mln pełnoetatowych pracowników" - napisano.

"Szaleństwo w ustawowym podnoszeniu płacy minimalnej narusza mechanizmy rynkowe na rynku pracy, zniechęca do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności, istotnie podnosi koszty prowadzenia działalności gospodarczej, uruchamia procesy inflacyjne i zagraża utratą konkurencyjności wielu branż. Stanowi chwilową rekompensatę za wysoką inflację z przeszłości, z wysokim prawdopodobieństwem jej odbicia w przyszłości" - napisano.

Przeciętne wynagrodzenie rośnie. GUS tłumaczy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7978,99 zł - informuje GUS. Wzrost nominalny wyniósł 12,9 proc. rok do roku. Wskaźniki są korzystniejsze od prognoz ekspertów. Ci przewidywali wzrost o 11,3 proc. Dane "biją konsensus na głowę" - komentuje mBank.

"Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń" - napisał GUS w komentarzu do danych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
gobi
wczoraj
Czy są inne sposoby usunięcia kleszcza oprócz wyciągania? Nie należy kleszcza przypalać, smarować tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem lub benzyną. Stosowanie tego typu metod doprowadza wprawdzie do zabicia kleszcza i jego odpadnięcia, ale zanim do tego dojdzie, wydala on w obrębie skóry zwiększone ilości materiału zakaźnego, co zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę, jeśli kleszcz jest zakażony. Czy pozostawienie fragmentu kleszcza zwiększa ryzyko zakażenia? Jednak nawet podczas poprawnie przeprowadzonego zabiegu często w skórze pozostaje część głowowa. Należy wówczas poprzestać na dezynfekcji, gdyż pozostawienie fragmentu kleszcza nie zwiększa ryzyka zakażenia. Ewentualne zabiegi chirurgiczne zmierzające do usunięcia pozostawionego fragmentu kleszcza stanowią zbędne obciążenie pacjenta, a w wyniku nieuchronnego naruszenia ciągłości naczyń skóry mogą wręcz zwiększyć ryzyko przenikania drobnoustrojów uwolnionych wcześniej przez kleszcza.
biznesik
wczoraj
Osteoporoza pierwotna i wtórna Najczęściej występuje osteoporoza pierwotna, będąca konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. Rozwija się u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku. Utrata gęstości mineralnej kości jest nieuchronnym procesem związanym z wiekiem, rozpoczynającym się już około 40. roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą przyspieszyć jej przebieg. Niektórym z nich można zapobiegać poprzez zmianę stylu życia. Rozwój osteoporozy przyspiesza: zła dieta (głównie mała podaż wapnia, witaminy D, niedożywienie) palenie tytoniu nadużywanie alkoholu mała aktywność fizyczna oraz niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne. Rzadziej występuje osteoporoza wtórna, będąca wynikiem innych chorób lub stosowania niektórych leków. Ta postać osteoporozy dotyczy osób w każdym wieku. Do przyczyn osteoporozy wtórnej należą m.in. zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, przedwczesna menopauza), choroby układu pokarmowego przebiegające z zaburzeniami wchłaniania, przewlekłe zapalne choroby reumatyczne. Do leków sprzyjających powstaniu osteoporozy wtórnej należą m.in. glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i heparyna.
Darek
wczoraj
Astma jest chorobą, która dotyczy oskrzeli. Tchawica i oskrzela to rurki doprowadzające powietrze do płuc. Oskrzela są zbudowane z chrząstki, stanowiącej „szkielet” lub „rusztowanie” ich ściany, mięśni i błony śluzowej. Skurcz mięśni zlokalizowanych w ścianie oskrzeli jest przyczyną ich zwężenia podczas napadu astmy. W porównaniu z osobami zdrowymi oskrzela u chorych na astmę kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno. W przebiegu astmy, mięśnie oskrzeli przerastają, stają się grubsze, silniejsze, i zdolne do spowodowania jeszcze większego skurczu oskrzeli. Oskrzela są wyścielone błoną śluzową. Błona śluzowa tchawicy i większych oskrzeli jest pokryta komórkami z rzęskami. Na ich powierzchni znajduje się cienka powłoka śluzu. Składa się ona z dwóch warstw: zewnętrznej, lepkiej i gęstej, do której przyczepiają się drobne zanieczyszczenia obecne we wdychanym powietrzu, rzadszej i położonej bezpośrednio na powierzchni komórek urzęsionych. Rzadka warstwa śluzu ułatwia ruch rzęsek i przesuwanie śluzu z przylepionymi zanieczyszczeniami w kierunku tchawicy i krtani, gdzie jest wykrztuszany lub połykany.
Kok
1 tyg. temu
No coz jak odprawy emerytalne posłów i biznesmenów po kilka milionów włącza się to średniej to nie dziwne taka średnia duża. Ciekawa jestem gdyby nagrody jubileuszowe odprawy emerytalne nie wliczać do średniej i dodatkowo uwzględniać budżetówkę i małe firmy Z pewnością średnia to 4 tys brutto z tego 50% najnizsza krajowa wynosiła 2000 zł brutto biznes piał by zachwytu jak dobrze jest w kraju
Lechu
2 miesiące temu
Balcerowicz musi wrócić! Im mniej Państwa w gospodarce tym lepiej, ręczne sterowanie nigdy nie kończy się dobrze, nie powinno być w ogóle czegoś takiego jak płaca minimalna. Rynek był zawsze najlepszym regulatorem, np. jak dany pracodawca płaci za mało to jest exodus do innych, bardziej ceniących pracę firm, a tak czy się stoi czy leży 4,3 tys. się należy. To samo z 800 plus, to powinno być uzależnione od dochodu i czy rodzice oboje pracują, po co prezesowi firmy który ma 35 tys brutto jeszcze taki socjal. Kasa jest bez sensu wydawana, zamiast tego inwestować w zdrowie i edukację.
...
Następna strona