Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Zasiłek opiekuńczy "po nowemu". Nauczanie zdalne wpłynie na los świadczeń

40
Podziel się:

Młodsze roczniki raz jeszcze opuszczają przybytki szkolne, żeby ponownie uczyć się w domach. Ich rodzicom z kolei nadal przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy, kto może ubiegać się o świadczenie.

Zasiłek opiekuńczy "po nowemu". Nauczanie zdalne wpłynie na los świadczeń
Zasiłek opiekuńczy "po nowemu". Nauczanie zdalne wpłynie na los świadczeń (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Zasiłek opiekuńczy - co musisz wiedzieć?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

W związku z ponownym zamknięciem placówek oświatowych rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, z którego zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą korzystać do 28 marca.

Na wypłatę mogą liczyć rodzice opiekujący się dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym dzieckiem, jeśli pociecha posiada orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje natomiast w przypadkach, gdy dziecko ma zapewnianą opiekę przynajmniej jednego z rodziców lub gdy opiekun korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego albo jest bezrobotny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Sam zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. bazowego wynagrodzenia i jest wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Co istotne, zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zasiłek opiekuńczy a nauka zdalna

Minister zdrowa już w środę poinformował o nowych obostrzeniach, które obejmą cały kraj. Wśród restrykcji oprócz m.in. ograniczenia handlu znajdzie się także powrót uczniów klas I-III do nauki zdalnej.

Samo rozszerzenie obostrzeń potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Jak podkreślił minister zdrowia, jeżeli te kroki nie pomogą w obniżeniu liczby zakażonych kolejne decyzje będą już miały charakter typowego lockdownu.

Adam Niedzielski poinformował w trakcie środowej konferencji, że obostrzenia obejmą cały kraj. Restrykcje obejmą także instytucje kultury (muzea, kina, teatry), obiekty sportowe (np. baseny). Również hotele w całym kraju będą zamknięte.

Wprowadzenie zaostrzonych restrykcji zdaniem rządu jest konieczne, bo dynamika przyrostu zakażeń jest duża, do szpitali trafia coraz większa liczba chorych.

Zobacz także: Powrót do szkół. Minister zdrowia zdradził rekomendację dla Mateusza Morawieckiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
bany
3 lata temu
Zaszczepiliśmy nauczycieli ,żeby mogli bezpiecznie uczyć , dlatego teraz zamykamy szkoły.... nasze decyzje są logiczne i głęboko przemyślane, my tu w rządzie nie jesteśmy debilami,. czego wy znowu nie rozumiecie ?
Matka
3 lata temu
Kiedy w końcu ZUS wypłaci mi moje pieniądze?
MłodaMama8,5r...
3 lata temu
Kościoły pootwierane-tam ludzie się nie zarazaja
MłodaMama8,5r...
3 lata temu
MlodaMama Informuje Was za takie rządy nikt na was w następnych wyborach pewnie nie zaglosuje
Mama 123
3 lata temu
Moje dziecko w lutym miało 8 urodziny. Wcześniej nie brałam zasiłku opiekuńczego bo byłam na macierzyńskim, w tamtym tygodniu wróciłam do pracy i co mam teraz zrobić? Siedzieć na bezrobotnym bo na zasiłku już nie mogę, moje dziecko jest za duże. Moje najmłodsze może być w żłobku, średnie chodzi do przedszkola. Wszystko sobie to jakoś poukładaliśmy z mężem żebym mogła pracować i po co? Babcie i dziadkowie również pracują. Nie mamy z kim zostawić naszej pierwszoklasistki, która nawet na 10min nie zostanie sama w domu bo się boi. Czy rząd w ogóle myśli o takich rodzinach? Jeśli zostanę z nią w domu to kto za mnie zapłaci kredyt który wzięliśmy z mężem na dom? Co za porażka!!! Brak słów! Szkoda ze któryś z posłów nie ma 8 letniego dziecka, wtedy byłyby inne przepisy.
...
Następna strona