Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar słabnie

0
Podziel się:

Początek tygodnia zaczął się dla dolara pomyślnie, jednak już od wczorajszego popołudnia amerykańska waluta zaczęła się osłabiać do euro.

Na dzisiaj o godzinie 16:00 zaplanowano w USA publikację wskaźnika zaufania konsumentów za maj. Oczekuje się wartości 94pkt. O tej samej godzinie inwestorzy zapoznają się również z wielkością/dynamiką sprzedaży domów na rynku wtórnym za kwiecień. Prognozuje się, że wyniosła ona 6,45 mln. Warto także przypomnieć, że dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jednakże decyzja w sprawie stóp procentowych zapadnie, jak zwykle, drugiego dnia posiedzenia, czyli jutro. Większość analityków nie spodziewa się podniesienia ceny pieniądza w maju, jednakże prawdopodobieństwo takiego ruchu w czerwcu jest już wyższe.

EUR/USD
Rynek eurodolara znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, o którym świadczy chociażby dość istotne wsparcie, które zostało wczoraj wyraźnie wybronione, a którym jest linia trendu wzrostowego zapoczątkowana z dołka 14 maja. Linia ta stanowi obecnie najbliższy i dość ważny w krótkim terminie poziom wsparcia, który obecnie zlokalizowany jest przy cenie 1.1960. Nieco niżej popyt na euro pojawić się powinien również w okolicy dzisiejszego minimum, czyli przy poziomie 1.1982. Rynek zmierza obecnie do poziomu oporu, jakim są okolice ostatnich szczytów z poniedziałku i piątku przy 1.2060. Wyjście nad to wsparcie doprowadzić już powinno do testu poziomu szczytu z 7 kwietnia na 1.2140.

USD/JPY
Dolar od piątkowego popołudnia sukcesywnie umacnia się do jena. Przez ostatni tydzień wahania przebiegały w zakresie klina zniżkującego i około północy doszło do wybicia z niego górą. Rynek obecnie zdaje się wykonywać coś na kształt ruchu powrotnego do jego górnego ograniczenia, co w przypadku odbicia się byłoby tylko uwiarygodnieniem całej formacji. Trend wzrostu wartości dolara do jena hamowany jest z drugiej strony poprzez umacnianie się euro do dolara. Obecnie najbliższych wsparciem, oprócz wspomnianego, górnego ograniczenia klina, jest poziom 112.34, który ostatnio kilkukrotnie potwierdzał tu swoją wiarygodność. Poziomem oporu w krótkim terminie jest szczyt z czwartku ubiegłego tygodnia na 113.89 i nieco niżej również linia trendu spadkowego wyznaczona po maksimach z 14 i 18 maja, który działa obecnie podażowo przy cenie 113.80.

EUR/JPY
Osłabienie dolara do euro jest już nieco bardziej widoczne na rynku eurojena. Doszło tu wczoraj do wybicia z krótkoterminowego horyzontu, w którym ceny przez ponad 2 dni przebywały, a który ograniczony był poziomami 134.31 - 135.11. Obecnie euro nadal umacnia się do jena i rynek podchodzi pod opór w postaci czwartkowego maksimum przy cenie 136.19. Nieco wyżej znajduje się również poziom 61,8% zniesienie ostatniej, krótkoterminowej fali aprecjacji jena. Poziom ten znajduje się przy cenie 136.45. Jeśli trend umacniania euro do dolara zostałby dziś podtrzymany, to sprzyjać to będzie testowaniu wspomnianych oporów na rynku eurojena, a tym samym działać powinno stabilizująco na wzrost wartości dolara do jena.

GBP/USD
W bardzo ciekawym miejscu znalazł się obecnie rynek funta brytyjskiego. Wspomniałem wczoraj, że patrząc z perspektywy około dwóch tygodni, rynek ten oscyluje w zakresie klina zwyżkującego. Obecnie trwa właśnie walka na jego górnym ograniczeniu, które zbiega się obecnie również z oporem z postaci poziomu szczytu z 25 marca przy cenie 1.7993. Testowaniu tych poziomów sprzyja z jednej strony osłabiający się dolar do euro, a z drugiej strony możliwość taką sugerowało wybronienie i potwierdzenie tym samym krótkoterminowej, przyspieszonej linii trendu wzrostowego. Stanowi ona teraz najbliższe wsparcie i zlokalizowana jest przy cenie 1.7915. Jeśli uda się pokonać wspomniane opory, na których rynek obecnie oscyluje, to kolejny przystanek kupujących funta zobaczyć możemy na najważniejszym już poziomie oporu, czyli linii szyi wielomiesięcznej formacji głowy z ramionami. Przypomnę tylko, że niedawno został tu już wygenerowany sygnał sprzedaży oraz chwilę późnej potwierdzony wykonaniem ruchu powrotnego, jednakże rynek
nie chciał dalej spadać, w czym zapewne pomogło zatrzymanie trendu spadkowego eurodolara. Obecnie obserwujemy tu zatem już kolejne podejście pod wspomnianą linię szyi, co sugerować może chęć zanegowania średnioterminowego sygnału sprzedaży. Znajduje się ona obecnie przy cenie 1.8066 i jej przebicie doprowadzić może tu do gwałtownego umocnienia się funta za sprawą realizacji sporej ilości zleceń stop.

USD/CHF
Rynek franka szwajcarskiego wybronił wczoraj linię trendu spadkowego i dzięki umocnieniu się euro do dolara, również w przypadku franka obserwowaliśmy trend spadku wartości amerykańskiej waluty. Obecnie rynek zatrzymał się przy wsparciu w postaci dołka z 19 maja przy cenie 1.2750. Nieco niżej popytowo działać powinno także wsparcie przy cenie ok. 1.2710, które stanowi ostatni dołek z 17 maja. Sygnałem, że krótkoterminowy trend aprecjacji franka do dolara zaczyna wyhamowywać, byłoby przebicie linii trendu spadkowego, która zatrzymywać będzie teraz kupujących dolara przy cenie 1.2827. Oczywiście sytuacja taka musiałaby iść w parze z umacnianiem dolara również do waluty europejskiej.

EUR/PLN
Za sprawą umocnienia się euro do dolara, europejska waluta w stosunku do złotego również wyhamowała tempo deprecjacji. Wczorajszy dołek na 4.6238 nie został jeszcze pogłębiony, zatem można się spodziewać, że przy utrzymującej się tendencji spadku wartości dolara do euro, również na eurozłotym dojdzie do korekty ostatniego trendu spadkowego. Sygnałem, że trend mógłby ulec pewnemu skorygowaniu, byłoby wyjście nad wczorajsze maksimum na 4.6677, co byłoby tym samym równoznaczne z przebiciem linii trendu spadkowego wyznaczonej po szczytach z 17 oraz 21 maja. W tych okolicach znajduje się również 23,6% zniesienie ostatniego trendu spadkowego, oczywiście przy założeniu, że wczorajszy dołek nie zostanie już pogłębiony.

USD/PLN
Spadki na rynku dolara do większości walut odbiły się również na rynku złotego, gdzie po raz kolejny poprawiony został ostatni dołek i trend spadkowy jest tu kontynuowany. Słabość dolara do złotego widoczna była już po wczorajszej obronie (z nieznacznym naruszeniem) bardzo stromej linii trendu spadkowego. Dopiero jej wyraźne przebicie sugerować mogłoby próbę zatrzymania tempa aprecjacji złotego. Znajduje się ona obecnie przy cenie 3.8780. Utrzymaniu trendu spadku wartości dolara sprzyjać może ostatnie wybicie pod średnioterminową linię trendu wzrostowego oraz uwiarygodnienie sygnału sprzedaży wykonaniem ruchu powrotnego do jej poziomu. Dopiero trwałe wyjście ponownie nad nią mogłoby na nieco dłużej zachęcić inwestorów do kupna dolara. Poziom tej linii znajduje się teraz przy cenie 3.9500, zatem niemal 10 groszy wyżej od obecnego poziomu, jednakże z drugiej strony trzeba sobie zdawać sprawę, że przy tak silnym, krótkoterminowym wyprzedaniu rynku z dnia na dzień rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia tu
wzrostowego odreagowania i dopiero po jego głębokości zorientować się będzie można, w jakiej kondycji jest obecny trend i czy większe szanse są na jego odwrócenie, czy kontynuację.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)