Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne ofiary kryzysu

0
Podziel się:

Ten tydzień był zdecydowanie korzystny dla naszej waluty. Złotówka umocniła się wobec większości głównych walut. Tendencji tej sprzyjały między innymi korzystne dane makroekonomiczne, podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych przez RPP, a także ogólna poprawna nastrojów na rynkach finansowych.

Największe spadki odnotowano na rynku EURPLN, gdzie wspólna waluta deprecjonowała z poziomu 3,696 do okolic 3,61. Złotówka zyskała na wartości także wobec dolara i funta brytyjskiego. Kurs USDPLN zanurkował z 2,49 do 2,44, natomiast GBP stracił prawie 2% wobec PLN.

Polska gospodarka w dobrej formie

Dane makroekonomiczne napływające z Polski mają wyraźnie optymistyczny wydźwięk. Sprzedaż detaliczna wyniosła 19,4% r/r, czyli o 4,2 punkty procentowe więcej, niż oczekiwano. Miłym dla nas zaskoczeniem była także opublikowana 30.11.07 wartość Produktu Krajowego Brutto. Jego dynamika wzrosła w III kwartale o 6,4% r/r, czyli zdecydowanie więcej, niż pokazywały prognozy. Publikacje te sugerują, że koniunktura w kraju nad Wisłą jest w dobrej formie, co na pewno sprzyja polskiej walucie.

,,Jastrzębie" nastroje wśród członków RPP

W środę podniesiono stopy procentowe w Polsce o 25 punktów bazowych. Na podstawie analizy wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej można stwierdzić, iż to jeszcze nie koniec podwyżek kosztu pieniądza.

Takie ,,jastrzębie" nastroje wynikają między innymi z projekcji inflacji na najbliższe kilka kwartałów, która ewidentnie wskazuje na wysoką dynamikę cen w naszym kraju. Istnieje zatem duże ryzyko, że nie spełnimy kryterium inflacyjnego z Maastricht, co skłania do zaostrzenia polityki pieniężnej w Polsce. Zdaniem Mariana Nogi czekają nas jeszcze w roku 2008 co najmniej trzy podwyżki.

Dolar walczy o swoja pozycję

W tym tygodniu dane makroekonomiczne napływające ze Stanów Zjednoczonych nie spowodowały kolejnych wzrostów na rynku EURUSD. Dotychczasowy obszar oporu 1,496 nie został przebity, a kurs EURUSD oscylował wokół poziomu 1,48. Publikacja dynamiki PKB za III kwartał w USA była zdecydowanie pozytywna.

Tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto wyniosło 4,8% q/q, co stanowi najwyższy poziom od czterech lat. Bardziej pesymistyczny wydźwięk miały pozostałe informacje napływające zza oceanu. Liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych wzrosła do 352 000, natomiast opublikowane dane z rynku nieruchomości utwierdziły nas tylko w przekonaniu, że kryzys w tym sektorze nie mija, a wręcz stale się pogarsza.

Sprzedaż nowych domów wyniosła bowiem 0,728 mln, czyli dużo mniej niż oczekiwano. Te negatywne informacje nie wpłynęły jednak na spadek wartości dolara, a wręcz mogliśmy obserwować jego aprecjację względem wspólnej waluty. Kurs EURUSD spadł w tym tygodniu z poziomu 1,49 do okolic 1,471.

Uspokojenie nastrojów na rynkach finansowych

W ostatnich dniach osłabła wśród inwestorów awersja do ryzyka. Wpłynęło to korzystnie na kształtowanie się wartości walut w krajach wschodzących oraz przyczyniło się do wzrostów na giełdach. Poprawa nastrojów sprzyjała także zawieraniu transakcji typu carry trade.

Większa ilość kredytów zaciągniętych w walutach niskooprocentowanych spowodowała wzrost ich podaży, a tym samym spadek ich wartości. Duże wzrosty odnotowano między innymi na rynku jena i franka szwajcarskiego. Kurs USDJPY poszybował w górę z poziomu 107,2 do okolic 111, natomiast frank szwajcarski deprecjonował względem euro 2,5 figury.

Wielka Brytania zarażona kryzysem

Po publikacji negatywnych danych makroekonomicznych w UK kurs GBPUSD gwałtowanie zanurkował z 2,08 do okolic 2,06. Informacje z angielskiego rynku nieruchomości zdecydowanie nie napawają optymizmem. Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii spadły bowiem do najniższego poziomu od 1995 r., co nie wróży dobrze gospodarce w kraju na wyspach.

Na podstawie analizy ostatnich danych z Wielkiej Brytanii, można stwierdzić, iż wśród obywateli UK narasta pesymizm i niepokój o dalszą sytuację finansową. Wskaźnik mierzący zaufanie konsumentów w Anglii spadł do najniższego poziomu od marca 2003 r. Informacje te mają zdecydowanie ,,gołębi" charakter, co wskazuje na to, iż obniżka stóp procentowych przez Centralny Bank Anglii jest coraz bardziej prawdopodobna.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)