Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżka stóp umocniła złotego

0
Podziel się:

Przez pierwszą część dzisiejszej sesji wartość naszej waluty nie ulegała większym wahaniom, oscylując przy odchyleniu na poziomie -4,2 proc

_ Rynek krajowy _

USD/PLN i EUR/PLN
Obniżenie poziomu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz wiara inwestorów w przynajmniej jeszcze jedną obniżkę w tym roku przełożyły się na wzrost wartości złotego (jego odchylenie od parytetu spadło z minus 3,7 proc. do minus 4,4 proc.). Było to jednak widoczne jedynie podczas środowego handlu. Przez pierwszą część dzisiejszej sesji wartość naszej waluty nie ulegała większym wahaniom, oscylując przy odchyleniu na poziomie -4,2 proc. Notowania złotego podążały w ślad za rynkiem międzynarodowym. Cena dolara poruszała się w przedziale 4,1400 – 4,1530, a cena euro w 4,0575 – 4,0875. Inwestorzy wstrzymywali się dzisiaj z zajmowaniem większych pozycji czekając na piątkową publikacją danych o bilansie płatniczym za lipiec.

Nie działo się wiele, a na uwagę zasługiwała jedynie informacja podana przez NBP o spadku średniej oczekiwanej stopy inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy w sierpniu do 1,2 proc. z 1,5 proc. w lipcu. Późnym popołudniem nasza waluta nieco osłabła. Było to wynikiem wzrostu wartości euro do złotego w ślad za wzrostem wartości euro do dolara na rynku międzynarodowym. O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 4,1485 złotego, a jedno euro na 4,0956 złotego (odchyl.– 4,01 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Średnia oczekiwań według ankiety agencji Reutersa mówi, że deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniesie 440 mln dolarów. Na rynku pojawiają się jednak głosy o tym, że może być nawet dwukrotnie niższy. Gdyby piątkowe dane rzeczywiście zaskoczyły, złoty może się nieco wzmocnić. Jego zyski nie powinny być jednak zbyt duże.

Strategia
Kupuj dolary poniżej 4,15
Kupuj euro poniżej 4,05

_ Rynek jena _

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas sesji azjatyckiej notowania dolara do jena spadały w ślad za indeksami na Wall Steet. Kurs USD/JPY zniżkował z 119,00 do 117,60. Jednakże niedługo po otwarciu europejskiej części handlu wartość dolara wzrosła w okolice poziomu 118,20. Ta nagła aprecjacja, początkowo odebrana na rynku jako możliwa interwencja Bank of Japan, okazała się jednak wynikiem dużego zlecenia na sprzedaż waluty japońskiej. Zdaniem szefa BoJ Masaru Hayamiego spadek kursu USD/JPY poniżej poziomu 118,00 był spodziewany.
Po południu cena dolara powróciła w okolice poziomów 117,60/80. O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 117,66 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Jen powinien jeszcze nieco zyskać do dolara. Kurs USD/JPY w okolicy poziomów 117,80/118,00 radzimy wykorzystać do sprzedaży dolarów.

Strategia
Sprzedawaj po 117,80/118,00
Stop loss 118,20 / Take profit 117,25

_ Rynek euro _

EUR/USD
W pierwszych godzinach czwartkowej sesji notowania euro do dolara rosły. Amerykańska waluta traciła na wartości w wyniku silnych spadków cen akcji na Wall Street w środę oraz obawy inwestorów, że Stany Zjednoczone mogą niedługo rozpocząć akcję zbrojną przeciwko Irakowi. Kurs EUR/USD zwyżkował od 0,9780 i wyhamował dopiero po napotkaniu silnego technicznego oporu, który stanowiła linia trendu spadkowego przebiegająca w okolicach poziomu 0,9860.

Opublikowane o godz. 14.30 dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych pozostały bez wpływu na rynek. Tempo wzrostu gospodarczego tego kraju w II kwartale zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wyniosło 1,1 proc. Liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych wzrosła w ostatnim tygodniu do 403 tys. z 387 tys. tydzień wcześniej.
Amerykańska waluta zaczęła ponownie tracić na wartości po słabym otwarciu czwartkowej sesji na Wall Street. O godz. 15.45 jedno euro było wyceniane na 0,9875 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Udane złamanie przez kurs EUR/USD linii trendu spadkowego może zaowocować jego dalszą aprecjacją. Zalecamy zakupy europejskiej waluty na dołkach.

Strategia
Udane złamanie przez kurs EUR/USD linii trendu spadkowego może zaowocować jego dalszą aprecjacją. Zalecamy zakupy europejskiej waluty na dołkach.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)