Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Silne wahania kursu złotego

0
Podziel się:

Zaraz po otwarciu piątkowej sesji, podobnie jak wczoraj, notowania naszej waluty silnie spadły. Podczas następnych godzin nasza waluta odrobiła z nawiązką wcześniejsze straty

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Zaraz po otwarciu piątkowej sesji, podobnie jak wczoraj, notowania naszej waluty silnie spadły. Kurs dolara do złotego wzrósł do 4,1335 z 4,0565 na zamknięciu czwartkowego handlu. Kurs euro do złotego w tym samym okresie wzrósł z 3,6315 do 3,6740. Odchylenie krajowej waluty od parytetu sięgnęło najwyższego od 16 listopada zeszłego roku poziomu minus 10,25 proc.

Podczas następnych godzin nasza waluta odrobiła z nawiązką wcześniejsze straty. Kurs dolara do złotego zniżkował nawet do 4,0270. Kurs euro do złotego spadł do 3,5950. Odchylenie dotarło do poniżej minus 11,80 proc. Relatywnie niska cena polskiej waluty skłoniła inwestorów do rozpoczęcia ponownych jej zakupów. Oczekują oni bowiem, że Rada Polityki Pieniężnej jeszcze w tym miesiącu zdecyduje się na ok. 150 pkt. obniżkę poziomu głównych stóp procentowych. Spowoduje to zapewne dalszy napływ kapitałów zagranicznych zainteresowanych wysokorentownymi polskimi papierami. Dla poprawy nastrojów nie bez znaczenia pozostała również wypowiedź szefa resortu finansów Marka Belki o tym, że już niedługo możliwe jest odbicie słabnącego tempa wzrostu naszej gospodarki.

W momencie sporządzania tego komentarza tj. o godz. 15.00 za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,0520 złotego, a za jedno euro 3,6150 złotego (odchyl.– 11,38 proc.).

Prognoza
Naszym zdaniem, sytuacja na rynku złotego powinna się ustabilizować. Wzrosty cen dewiz radzimy wykorzystywać do ich sprzedaży.

Strategia
Eksporter: Sprzedawaj dolary powyżej 4,08 oraz euro powyżej 3,65.
Importer: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Wcześniejsze wypowiedzi ministra finansów Masjuro Shiokawy o tym, że spadek wartości jena jest zbyt szybki odniosły porządny skutek. Podczas dzisiejszej sesji notowania japońskiej waluty ustabilizowały się w okolicy 131,90-132,20. Rynek nie zareagował za to większym ruchem na wypowiedź ministra gospodarki tego kraju Heizo Takenaki o tym, że kurs powinien być ustalany przez rynek.

O godz. 15.00 za jednego dolara trzeba było zapłacić 132,10 jena.

Prognoza
Podobnie jak na kursie EUR/USD dla dalszych wydarzeń duże znaczenie może mieć dzisiejsze, wieczorne wystąpienie szefa FED. Naszym zdaniem kurs USD/JPY nie powinien wzrastać powyżej trzyletniego maksimum tj. 133,37.

Strategia
Pozostań neutralny

EUR/USD
W ciągu dnia notowania wspólnej waluty pozostawały dość stabilne. Kurs EUR/USD poruszał się w bardzo wąskim 20 pkt. przedziale 0,8911–0,8931.

W ciągu dnia rynek z niecierpliwością oczekiwał wieczornego wystąpienia szefa FED-u Alana Greenspana, który równo w cztery miesiące po tragicznym w skutkach ataku terrorystycznym przedstawi ocenę stanu amerykańskiej gospodarki.

O godz. 14.30 opublikowano dane ze Stanów Zjednoczonych o 0,7 proc., czyli większym niż oczekiwano (analitycy prognozowali 0,2 proc. spadek) spadku cen produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu. Kurs EUR/USD nie zareagował na te informacje.

O godz. 15.00 za jedno euro trzeba było zapłacić 0,8920 dolara.

Prognoza
Nasza prognoza pozostaje ciągle taka sama. Uważamy, że notowania wspólnej waluty powinny w najbliższym okresie konsolidować się w szerokim 100 pkt. zakresie 0,8860–0,8960. Inwestorom, do czasu wystąpienia szefa FED, doradzamy jednak wstrzymać się z transakcjami.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)