Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W rocznicę zamachu na WTC na rynku było spokojnie

0
Podziel się:

W środę na rynku krajowym, podobnie jak i na międzynarodowym, panował bezruch. Obroty były bardzo niskie, a inwestorzy w związku z przypadającą dziś rocznicą ataku terrorystycznego w USA wstrzymywali się z zawieraniem transakcji.

USD/PLN i EUR/PLN
W środę na rynku krajowym, podobnie jak i na międzynarodowym, panował bezruch. Notowania naszej waluty nie ulegały większym zmianom, a odchylenie złotego od parytetu pozostawało w okolicy poziomu minus 4,5 proc. Obroty były bardzo niskie, a inwestorzy w związku z przypadającą dziś rocznicą ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone wstrzymywali się z zawieraniem transakcji. Cena dolara ulegała wahaniom w zakresie 4,1450 – 4,1625. Cena euro poruszała się w przedziale 4,0450 – 4,0620.
O godz. 12.30 rozpoczęła się konferencja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Opinia MFW o perspektywach rozwoju polskiej gospodarki nie była jednak zbyt odkrywcza i pozostała bez wpływu na rynek. Według Funduszu PKB Polski w 2003 r. wyniesie 2,75 proc. To mniej niż zakładane przez rząd 3,5 proc., ale zgodne ze średnią oczekiwań rynkowych. Zdaniem Funduszu rząd powinien podjąć działania zmierzające do „konsolidacji fiskalnej” w przyszłorocznym budżecie. MFW uważa również, że jest jeszcze pole do dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP metodą małych kroczków.
O godz. 14.25 jeden dolar wyceniany był na 4,1500 złotego, a jedno euro na 4,0450 złotego (odchyl.– 4,65 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Notowania złotego w najbliższym okresie powinny pozostawać w miarę stabilne, a o nominalnych poziomach kursu EUR/PLN oraz USD/PLN powinny decydować wydarzenia na rynku międzynarodowym. Inwestorzy będą oczekiwali na podanie przez rząd szczegółów dotyczących przyszłorocznego budżetu oraz publikację (16. 09) danych o sierpniowej inflacji.

Strategia:
Eksporter i Importer: Czekaj

USD/JPY i EUR/JPY
Środowa sesja przyniosła jedynie niewielkie zmiany ceny dolara do jena. Choć w nocy czasu warszawskiego zrewidowano w górę z 0,5 proc. do 0,6 proc. dane o wzroście tempa rozwoju gospodarczego Japonii w II kwartale tego roku, a główny indeks tokijskiej giełdy – Nikkei 225 zamknął sesję prawie 1 proc. wzrostem, to obie te informacje pozostały bez wpływu na kurs USD/JPY, który w ciągu dnia ulegał wahaniom w zakresie 119,65 – 120,05. Inwestorzy, podobnie jak na innych krosach, wstrzymywali się z zawieraniem transakcji w związku z rocznicą ataku na WTC.
O godz. 14.25 jeden dolar wyceniany był na 119,95 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Udane złamanie technicznego oporu 120,15/20 może przynieść dalszy wzrost w kierunku poziomu 121. Zalecamy kupno dolarów w okolicy poziomu 119,90.

Strategia:
Kupuj po 119,80/90
Stop loss 119,60 / Take profit 120,60

EUR/USD
Tak niewielkich wahań notowań ceny euro do dolara nie obserwowaliśmy już od dawna. W ciągu dnia kurs EUR/USD poruszał się w zaledwie 20 pkt przedziale 0,9740 - 0,9760. Międzynarodowy rynek walutowy, w związku z przypadającą rocznicą terrorystycznego ataku na Stany Zjednoczone, dosłownie stanął w miejscu. Inwestorzy wstrzymywali się z transakcjami, a obroty i płynność na tym krosie były znikome. W ciągu dnia nie publikowano żadnych istnych dla rynku danych makroekonomicznych. Inwestorzy z niepokojem oczekiwali na otwarcie giełd na Wall Strett, które z związku z uroczystościami upamiętniającymi zeszłoroczne wydarzenia, nastąpi półtorej godziny później niż zwykle. Wartość kontraktów futures wskazywała, że indeksy zaczną środową sesję na plusie. W kręgu zainteresowania uczestników rynku znalazł się również publikowany wieczorem przez FED raport o stanie amerykańskiej gospodarki – zwany Beżową Księgą.
O godz. 14.25 jedno euro było wyceniane na 0,9745 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Jeżeli nie dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń (zagrożenie terroryzmem) sytuacja na rynku powinna wrócić do normy. Naszym zdaniem w takim wypadku kurs EUR/USD ma szansę na wzrost w okolice poziomu 0,9820.

Strategia:
Kupuj po 0,9730/40
Stop loss 0,9700 / Take profit 0,9795

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)