Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyraźne osłabienie dolara

0
Podziel się:

Sprawdź, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku walutowym.

Wyraźne osłabienie dolara

Czy zaplanowane na jutro wystąpienie szefowej FED w Kongresie, coś zmieni w postrzeganiu dolara?

Publikowane indeksy PMI dla usług w strefie euro przyniosły wprawdzie pozytywne zaskoczenie w przypadku Hiszpanii (56,5 pkt.), oraz Włoch (51,1 pkt.), a nawet Francji (50,4 pkt.), ale już nieco rozczarowały Niemcy (54,7 pkt.). W efekcie zbiorczy PMI dla usług w całej strefie euro wyniósł 53,1 pkt., czyli tyle, ile oczekiwano.

Trudno jednak tym faktem wytłumaczyć wyraźny wzrost EUR/USD, a jeszcze bardziej zastanawiająca jest zwyżka GBP/USD – dane z Wielkiej Brytanii napłynęły dopiero o godz. 10:30. Tutaj usługowy PMI wzrósł w kwietniu do 58,7 pkt. Dolar tracił też w relacji do walut antypodów. Wprawdzie RBA nie zmienił stóp procentowych i podtrzymał neutralne nastawienie, to w komunikacie lepiej wypowiadano się o perspektywach dla rynku pracy, co może być ważne przed publikacją czwartkowych danych. W górę poszedł też NZD/USD, chociaż tutaj kluczowe dane z rynku pracy dopiero przed nami, czyli jutro. Słabości dolara nie potwierdza jedynie USD/JPY, który pozostał w okolicach 102. Zresztą dzisiaj pary jenowe idą nieco w górę, odrabiając wczorajszy spadek.

Czy zaplanowane na jutro wystąpienie szefowej FED w Kongresie, coś zmieni w postrzeganiu dolara? Zobaczymy na ile Janet Yellen będzie w stanie wpłynąć na oczekiwania związane z pierwszą podwyżką stóp procentowych, co pośrednio przeniosłoby się też na rynek amerykańskiego długu. Ostatni spadek dolara tłumaczony jest właśnie spadkiem rentowności amerykańskich obligacji, chociaż trudno znaleźć sensowny powód dla takiego, a nie innego zachowania się tego rynku. Scenariusz kupowania papierów rządu USA jako pewnej formy safe haven w kontekście możliwych wydarzeń na Ukrainie, nie może tłumaczyć jednoczesnej słabości amerykańskiej waluty.

Na wykresie EUR/USD widać, jak szybko dotarliśmy w okolice 1,3915-30, które mogą mieć duże znaczenie, jako opór. Ale tylko w sytuacji, kiedy BOSSA USD nie pogłębi swoich dołków poniżej 67,38 pkt. W innym przypadku rynek ruszy na poziom 1,40, który może zostać naruszony. Zwłaszcza w czwartek, gdyby szef ECB nie zasugerował żadnych niestandardowych działań, jakie mógłby podjąć bank centralny.

Po drodze mamy maksimum z 13 marca na 1,3966. W przypadku naruszenia 1,40 ważnymi poziomami mogą stać się okolice 1,4010 (linia trendu oparta o szczyty z lutego 2012, stycznia 2013, oraz marca 2014, będąca jednocześnie elementem formacji klina), oraz 1,4030 (to tzw. mniejszy klin oparty o szczyty z października i grudnia ub.r, oraz punkty z marca b.r.). Gdyby rynek miał jednak nie naruszyć wyraźnie poziomów 1,3915-30, to wsparcia są ulokowane przy 1,3890.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)