Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty bez większych zmian

0
Podziel się:

W poniedziałek na krajowym rynku walutowym panowała „flauta”. Wartość złotówki podobnie jak to miało miejsce pod koniec zeszłego tygodnia nie ulegała większym zmianom.

RYNEK KRAJOWY
W poniedziałek na krajowym rynku walutowym panowała „flauta”. Wartość złotówki podobnie jak to miało miejsce pod koniec zeszłego tygodnia nie ulegała większym zmianom. W ciągu dnia, w związku ze spadkiem kursu EUR/USD, cena dolara wzrosła w stosunku do zamknięcia piątkowej sesji i poruszała się w przedziale 3,8255 – 3,8500. Cena euro pozostawała średnio przy 4,4000/4,4100, a więc w okolicach zamknięcia zeszłotygodniowego handlu. W poniedziałek Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformował, że jako kandydata na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej zaproponuje Jana Czekaja, obecnego wiceministra finansów, odpowiedzialnego w Ministerstwie Finansów za podatki.
Ministerstwo Finansów sprzedało w przetargu całą pulę 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 900 mln złotych. Popyt inwestorów na zaoferowane instrumenty przewyższył podaż 3,8-krotnie i wyniósł 3,446 mld złotych.
O godz. 15.05 jeden dolar wyceniany był na 3,8380 złotego, a jedno euro na 4,4050 złotego (odchyl.– 3,90 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Wydaje się, że najbliższe dni nie powinny przynieść większych zmian wartości naszej waluty. Należy oczekiwać, że główną rolę na rynku będą odgrywały zmiany kursu EUR/USD i to one zadecydują o nominalnych poziomach ceny euro i dolara do złotego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY, EUR/JPY
Poniedziałkowa sesja przyniosła wzrost notowań amerykańskiej waluty do jena. Kurs USD/JPY zwyżkował w ciągu dnia z 118,94 do 119,59 i znalazł się na najwyższym poziomie od 1 lipca br. Wsparciem dla dolara była przede wszystkim poprawa nastrojów na amerykańskim rynku giełdowym wynikająca m.in. z opublikowanych w ostatni piątek dobrych danych makro z USA oraz. Pozytywnie na dolara wpływa także oczekiwanie na to, że informacje przedstawiane w tym tygodniu również pokażą polepszający się stan gospodarki Stanów Zjednoczonych. Na zwiększone zakupy amerykańskiej waluty wpłynęła również wyprzedaż jenów za euro. Kurs EUR/JPY w trakcie sesji wzrósł z poziomu 135,50 do 137,35.
O godz. 15.05 jeden dolar wyceniany był na 119,45 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Spodziewamy się dalszej aprecjacji ceny dolara. Kurs USD/JPY w okolicy poziomów 118,90/119,20 radzimy wykorzystać do zakupów zielonych za jeny.

EUR/USD
W trakcie pierwszej w tym tygodniu sesji na międzynarodowym rynku eurodolara górą była amerykańska waluta. Kurs EUR/USD zniżkował nawet do 1,1454 choć jeszcze podczas ostatniego dnia zeszłotygodniowego handlu znajdował się 100 pkt wyżej. „Zielony” zyskał istotne wsparcie w opublikowanych w piątek dobrych danych makro z USA o zamówieniach na dobra trwałe oraz tych z rynku nieruchomości o sprzedaży nowych domów. Informacje te doprowadziły do znacznej poprawy na amerykańskim rynku giełdowym. Indeksy Nasdaq i Dow Jonem zakończyły piątkową sesję ponad 1,5 proc. wzrostem. W ciągu dnia europejska waluta znalazła jednak wsparcie w opublikowanych o godz. 10:00 danych z Niemiec o nastrojach niemieckich przedsiębiorców. Wartość indeksu je obrazującego, szacowanego przez monachijski instytut IFO, wyniosła w lipcu 89,2 pkt wobec 88,8 pkt w czerwcu. Analitycy przewidywali wzrost wartości indeksu do 89,7 pkt. Rynek pozytywnie przyjął jednak fakt, że wartość indeksu wzrosła po raz trzeci z rzędu. Kurs EUR/USD zareagował na
te dane krótkotrwałym wzrostem, aż do 1,1520.
O godz. 15.05 jedno euro wyceniane było na 1,1477 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższe dni przyniosą całą serię danych makro z USA. Już we wtorek poznamy dane o zaufaniu konsumentów za lipiec, a w dalszej części tygodnia m.in. te o PKB za II kwartał, Beżowej Księdze, aktywności sektora wytwórczego, bezrobociu oraz nastrojach konsumentów. Analitycy są zdania, że pokażą one pozytywny obraz amerykańskiej gospodarki i tym samym mogą wpłynąć na wzrost wartości dolara. Kurs EUR/USD powyżej poziomu 1,1500 powinien być wykorzystany do sprzedaży euro za dolary.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)