Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty bez większych zmian

0
Podziel się:

Środowa sesja nie przyniosła większych zmian wartości złotego, a nominalne poziomy kursów USD/PLN oraz EUR/PLN wyznaczane były wydarzeniami na krosie EUR/USD. Cena dolara poruszała się w przedziale 3,8800 – 3,8950. Cena euro pozostawała w zakresie 4,2530 – 4,2695.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Środowa sesja nie przyniosła większych zmian wartości złotego, a nominalne poziomy kursów USD/PLN oraz EUR/PLN wyznaczane były wydarzeniami na krosie EUR/USD. Cena dolara poruszała się w przedziale 3,8800 – 3,8950. Cena euro pozostawała w zakresie 4,2530 – 4,2695. Inwestorzy wstrzymywali się z zawieraniem większych transakcji w oczekiwaniu na wynik rozpoczętego dziś posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zdania na rynku, co do tego, czy Rada zdecyduje się na kolejną obniżkę poziomu stóp procentowych są podzielone. Cześć analityków spodziewa się 25 pkt „cięcia”. Inni są zdania, że do obniżki dojdzie dopiero w maju, a jako powód jej przesunięcia w czasie podają oni opublikowane w zeszłym tygodniu dane o większym niż oczekiwano wzroście inflacji w marcu, cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji przemysłowej. Wyraz swoim poglądom dali ministrowie finansów i gospodarki, których programy gospodarcze postrzegane są na rynku jako alternatywne. Grzegorz Kołodko w porannych „Sygnałach Dnia” podkreślił, że jest
tylko jedna polityka gospodarcza i zaznaczył, że to on ją prowadzi. Z kolei Jerzy Hausner w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” stwierdził, że za priorytetowe uważa politykę pobudzenia wzrostu gospodarczego i walkę z bezrobociem. Jego zdaniem jest to ważniejsze niż obniżanie deficytu budżetowego. Dlatego Jerzy Hausner dopuszcza w swoim programie reformy fiskalnej zwiększenie deficytu budżetowego, choć, jak dodaje, jedynie w wyniku obniżki obciążeń podatkowych.
O godz. 15.25 jeden dolar wyceniany był na 3,8925 złotego, a jedno euro na 4,2610 złotego (odchyl.– 4,85 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Do czasu poznania wyniku posiedzenia RPP radzimy wstrzymać się z transakcjami. Odchylenie złotego od parytetu na poziomie -5 proc. pozostaje wciąż barierą nie do przebycia dla naszej waluty.

Strategia:
Wstrzymaj się z transakcjami

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
W trakcie środowej sesji kurs USD/JPY, wraz z poprawą ogólnego sentymentu dla dolara na rynku międzynarodowym, zwyżkował do 120,63 z 119,81 na otwarciu i wobec poziomu 119,34 we wtorek. Inwestorzy nie zareagowali, ani na publikację przez resort finansów Japonii danych o 23 proc. (r./r.) spadku nadwyżki handlowej w marcu, ani na wypowiedź wiceministra finansów ds. międzynarodowych Zembeia Mizoguchiego o tym, że w ciągu ostatnich kilku tygodni na rynku walutowym nie obserwowano większych zmian.
O godz. 15.25 jeden dolar wyceniany był na 120,50 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs USD/JPY w okolicy poziomu 120,50/70 powinien zostać wykorzystany do ponownej sprzedaży dolarów za jeny.

Strategia:
Sprzedawaj dolary po 120,50/70
Stop loss 120,90 / Take profit 119,90

EUR/USD
W środę amerykańska waluta odrobiła cześć poniesionych na początku tygodnia strat. Kurs EUR/USD w ciągu dnia zniżkował do 1,0919 z 1,1002 we wtorek. Spadek ceny euro był skutkiem częściowej realizacji przez inwestorów zysków z krótkich pozycji w dolarze. Wpływ na wzmocnienie się „zielonego” miała poprawa nastrojów inwestycyjnych na rynku giełdowym, związana z dobrymi wynikami kwartalnymi opublikowanymi przez spółki Lockheed Martin, Everest Re, eBay, AT&T oraz Aol Time Warner. Dolarowi pomogło również oświadczenie prezydenta George’a W. Busha o tym, że poprze szefa FED-u Alana Greenspana na kolejną kadencję (obecna upływa 20 czerwca 2004 r.).
O godz. 15.25 jedno euro wyceniane było na 1,0945 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania wspólnej waluty do dolara w okolicy poziomu 1,0920/40 radzimy wykorzystać do ponownego zajęcia długich pozycji w euro.

Strategia:
Kupuj euro po 1,0920/40
Stop loss 1,0900 / Take profit 1,1000

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)