Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty mocniejszy, deficyt nieco wyższy

0
Podziel się:

Podczas czwartkowej sesji notowania naszej waluty wzrosły. Cena dolara spadła do 4,03, a do 3,97 zniżkowała cena euro

_ Rynek krajowy _

Podczas czwartkowej sesji notowania naszej waluty wzrosły. Cena dolara spadła do 4,03, a do 3,97 zniżkowała cena euro. Odchylenie złotego od parytetu sięgnęło poziomu minus 6,75 proc. Inwestorzy sprzedawali dewizy przed przewidzianą na godz. 16:00 publikacją przez NBP danych o bilansie płatniczym za wrzesień. Choć średnia prognoz mówiła, że deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniesie 490 mln dolarów, to po środowej wypowiedzi szefa NBP Leszka Balcerowicza o tym, że dane będą korzystne, uczestnicy rynku stwierdzili, że deficyt może być niższy od oczekiwań. Złoty zyskiwał również na fali optymistycznej wypowiedzi ministra finansów Grzegorza Kołodki. Powiedział on, że tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale sięgnie 2 proc., a w czwartym 2,2-2,3 proc.

O godz. 16:00 NBP podał, że deficyt na rachunku obrotów bieżących był jednak nieco wyższy niż oczekiwano i wyniósł 538 mln dolarów. Złoty zareagował nieznacznym spadkiem notowań.
O godz. 16.30 jeden dolar wyceniany był na 4,0330 złotego, a jedno euro na 3,9842 złotego (odchyl.- 6,65 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Wartość naszej waluty w najbliższym okresie powinna pozostawać stabilna przy odchyleniu w zakresie 6 - 7 proc. Nominalne zmiany kursów EUR/PLN oraz USD/PLN będą zapewne wynikiem wydarzeń na międzynarodowym rynku eurodolara.

Strategia
Kupuj złotówki przy odchyleniu w okolicy poziomu -6 proc.

_ Rynek międzynarodowy _

USD/JPY
Kurs USD/JPY podczas czwartkowej sesji azjatyckiej spadł z 123,25 do 122,30. Opublikowany w środę przez rząd plan redukcji złych długów sektora bankowego rozczarował. Jest mniej restrykcyjny niż oczekiwano. Jen zyskał ponieważ negatywny wpływ planu Takenaki na stan i tak słabej gospodarki Japonii będzie tym samym mniejszy niż zakładano. Szef FSA poszedł na kompromis z szefami największych japońskich banków oraz rządzącą partią LDP. Według planu, w ciągu trzech lat z sektora bankowego powinno zniknąć 50 proc. długów.

Podczas sesji europejskiej inwestorzy skupili się na napływających z USA danych makro. Kurs USD/JPY po wzroście do 122,85 powrócił w okolice 122,35 - 122,75. O godz. 16.30 jeden dolar wyceniany był na 122,60 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W związku z bardzo dużą zmiennością panującą na rynku dolarjena radzimy wstrzymać się z transakcjami na tym krosie.

Strategia
Pozostań neutralny

EUR/USD
Podczas pierwszej części czwartkowej sesji inwestorzy z niepokojem oczekiwali na publikowane po południu dane z USA o PKB, tygodniowym bezrobociu oraz aktywności sektora wytwórczego w okręgu Chicago. Uczestnicy rynku obawiają się, że słabe informacje z amerykańskiej gospodarki mogą już niedługo skłonić FED do kolejnej obniżki stóp procentowych. Notowania europejskiej waluty do dolara zniżkowały z 0,9880 do 0,9850, co było w głównej mierze spowodowane nienajlepszymi informacjami napływającymi z Eurolandu. Jak podała Komisja Europejska ogólne nastroje w strefie euro w październiku uległy nieznacznemu pogorszeniu w stosunku do września (indeks zniżkował z 99,0 pkt do 98,7 pkt). Z kolei Eurostat poinformował, że wstępne dane pokazują, że inflacja w tym samym miesiącu wyniosła 2,2 proc. i tym samym była o 0,2 proc. wyższa od poziomu założonego przez ECB. Zdaniem analityków odsuwa to możliwość obniżki stóp przez bank centralny. Choć dane o sprzedaży detalicznej za sierpień były prawie dwa razy lepsze od średniej
oczekiwań rynkowych (+1,5 proc. r/r oraz 0,8 proc. m/m), to przeszły na rynku bez echa. O godz. 14:30 okazało się, że tempo wzrostu gospodarczego USA w III kwartale tego roku wyniosło 3,1 proc. wobec oczekiwań na poziomie 3,6 proc. Większy o 11 tys. od oczekiwań był wzrost liczby nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w okresie do 26 października (do 410 tys. z 394 tys. tydzień wcześniej). Półtorej godziny później podano, że wartość indeksu Chicago PMI za październik spadła do 45,9 pkt z 48,1 pkt we wrześniu (wobec oczekiwanego wzrostu do 48,7 pkt.) Dolar na dane zareagował osłabieniem do 0,9895. O godz. 16.30 jedno euro wyceniane było na 0,9885 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Rynek oczekuje na publikowane w piątek bardzo ważne dane z USA o bezrobociu oraz aktywności całego sektora wytwórczego (ISM). Jeżeli one również okażą się słabe, niewykluczone, że FED już niedługo zdecyduje się obniżyć poziom stóp procentowych.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)