Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty mocniejszy wobec dolara i euro

0
Podziel się:

Złoty umocnił się o 1,2 grosza wobec dolara oraz o 1,7 gr w stosunku do euro w porównaniu do piątkowego zamknięcia, osiągając pod koniec poniedziałkowych notowań kursy: 4,1480 za USD oraz 4,0730 za euro.

Realnie złoty umocnił się do 4,3 proc. powyżej parytetu sprzed upłynnienia kursu wobec 3,74 proc. w piątek wieczorem.

'Informacje dotyczące przyszłorocznego budżetu nie miały wpływu na kurs złotego, nieznaczne zmiany zaszły tylko na rynku obligacji. Poniedziałkowe umocnienie złotego było czysto techniczne i nie wynikało z danych fundamentalnych. Złoty odreagował osłabienie z końca ubiegłego tygodnia' - powiedział PAP Witold Woźniak, chief dealer Deutsche Bank Polska.

Zdaniem dealerów rentowności obligacji w poniedziałek wzrosły o 2- 4 pkt. bazowe i w przypadku obligacji 5-letnich wynoszą obecnie 7,12 proc.

Natomiast w opinii Andrzeja Krzemińskiego z BPH PBK informacja o podwyższeniu przyszłorocznego wskaźnika wzrostu PKB umocniła złotego, gdyż pozwoli na zmniejszenie deficytu w 2003 roku, biorąc pod uwagę obniżenie prognozy inflacji średniorocznej w przyszłym roku.

Rząd na roboczym posiedzeniu w Klarysewie podwyższył w poniedziałek prognozę wzrostu PKB w 2003 roku do 3,5 proc. z 3,1 proc. zakładanych wcześniej.

Rząd nie ustalił w poniedziałek wielkości deficytu budżetowego w 2003 roku. Pierwotne założenia deficytu na 2003 rok z lipca wynoszą 43 mld zł, ale minister finansów powiedział w czwartek, że deficyt budżetowy będzie niższy niż tegoroczny, który zaplanowano na poziomie 40 mld zł.

Według ministra pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera rząd spotka się prawdopodobnie w przyszły poniedziałek, żeby ponownie dyskutować nad przyszłorocznymi planami budżetowymi.

Do tej pory rząd zweryfikował prognozę przyszłorocznej inflacji średniorocznej do 2,3 z 3,0 proc.

Zdaniem dealerów we wtorek będzie kontynuowany umacniający trend złotego. Według Woźniaka kurs polskiej waluty może się wahać w przedziale 4,15-4,1530 za dolara i 7,074-4,077 za euro. Krzemiński prognozuje, że w najbliższych dniach złoty może znaleźć się 4,5 proc. po mocnej stronie parytetu.

Na rynku międzybankowym za euro w poniedziałek na zamknięciu trzeba zapłacić 0,9780 dolara wobec 0,9850 w piątek na zamknięciu.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)