Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Złoty pod prąd

0
Podziel się:

W środę złoty nasza waluta, pomimo nadal bardzo napiętej sytuacji na Węgrzech, nie tylko nie uległa osłabieniu, ale wyraźnie zyskała na wartości

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
W środę złoty nasza waluta, pomimo nadal bardzo napiętej sytuacji na Węgrzech, nie tylko nie uległa osłabieniu, ale wyraźnie zyskała na wartości. Kurs EUR/PLN spadł z 4,6790 do 4,6475 i wobec 4,6830 na wtorkowym zamknięciu. Cena dolara zniżkowała z 3,8720 do 3,8420 (na koniec wtorkowej sesji wynosiła ona 3,8575). Inwestorzy zwiększyli zaangażowanie w złotówki ignorując całkowicie fakt kolejnej przeceny forinta do euro. Kurs EUR/HUF zwyżkował w ciągu dnia do 275,20 i znalazł się na najwyższym poziomie w historii.

O godz. 13:00 okazało się, że popyt inwestorów na zaoferowane przez Ministerstwo Finansów obligacje 2-letnie o wartości 2 mld złotych przewyższył popyt 1,24 krotnie i wyniósł 2,48 mld złotych. Resort poinformował również, że w czwartek na dodatkowej aukcji zaoferuje takie same papiery o wartości 200 mln złotych.
O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 3,8490 złotego, a jedno euro na 4,6620 złotego (odchyl. +0,30 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Wartość złotego w dalszym ciągu powinna pozostawać w miarę stabilna. Zarówno w krótkim jak i średnim terminie nasza waluta ma szansę oscylować +/- 1,0-1,5 proc. wokół parytetu.

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY
W środę notowania amerykańskiej waluty do jena spadły z 108,80 do 108,16. Do głębszej przeceny „zielonego” nie doszło. Inwestorzy obawiali się, że na rynku może dojść do interwencji ze strony proeksportowych władz Japonii. Warto przypomnieć, że w ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku kwota przeznaczona na działania mające na celu powstrzymanie wzrostu notowań krajowej waluty wyniosła 17,8 biliona jenów.
O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 108,27 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Spadki kurs USD/JPY poniżej poziomu 108,00 w istotnym stopniu zwiększają ryzyko interwencji na tym rynku. Najbliższymi, technicznymi wsparciami pozostają poziomy 107,80 potem 107,50.

EUR/USD
Podczas środowego handlu notowania euro do dolara wzrosły do 1,2128 i znalazły się na najwyższym poziomie w historii. Ważony sześcioma walutami indeks dolarowy spadł do najniższego poziomu od stycznia 1997 r. „Zielony” był najsłabszy od 6 lat do nowozelandzkiego i australijskiego dolara, a do funta od 5 lat. Dolarowi nie zdołały pomóc opublikowane w poniedziałek i we wtorek dobre makro z USA o aktywności sektora przemysłowego oraz sprzedaży samochodów. Powody wyprzedaży amerykańskiej waluty są wciąż takie same. Są nimi obawy o trapiący Stany Zjednoczone problem podwójnego deficytu oraz bardzo napiętą sytuację geopolityczną. Wzrost kurs EUR/USD to również wynik ostatnich wypowiedzi przedstawicieli zarówno niemieckiego rządu, jak i Bundesbanku o tym, że obecny poziom ceny euro do dolara nie stanowi powodu do niepokoju. Z kolei na wspólną walutę pozytywnie wpływały przedstawione w ostatnim okresie informacje świadczące o polepszającej się kondycji europejskiej gospodarki. O godz. 10:00 podano, że aktywność
sektora usług strefy euro wzrosła w listopadzie w większym stopniu niż oczekiwano. Indeks je obrazujący zwyżkował do 57,5 pkt z 56 pkt w październiku i znalazł się na najwyższym poziomie od października 2000 r. Na rynku prognozowano wzrost do 56,5 pkt. Do najwyższego poziomu od września 2000 r. znalazł się również indeks sporządzany dla Niemiec. W południe Eurostat poinformował, że tempo wzrostu gospodarczego strefy euro w III kwartale wyniosło 0,4 proc. (k/k) oraz 0,3 proc. (r./r.). Rewizja danych była w 100 proc. zgodna z oczekiwaniami analityków oraz wcześniejszymi szacunkami. W tym samym czasie Komisja Europejska podtrzymała swoje prognozy wzrostu PKB dla Eurolandu na IV kwartał br. oraz I kwartał przyszłego roku. Po południu napłynęły dane makro z USA. O godz. 14:30 Departament Pracy podał, że wydajność pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym w okresie lipiec – wrzesień br. wzrosła o 9,4 proc. wobec 7 proc. w II kwartale i wobec prognoz na poziomie 9 proc. Wcześniejsze szacunki mówiły o tym, że w
III kwartale produktywność zwyżkowała o 8,1 proc. Półtorej godziny później okazało się, że aktywność amerykańskiego sektora usług w listopadzie spadła w większym stopniu niż oczekiwano. Indeks ją opisujący zniżkował do 60,1 pkt z 64,7 pkt w październiku i wobec prognozowanego spadku do 64,3 pkt.
O godz. 16.20 jedno euro wyceniane było na 1,2115 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Silny techniczny opór na 1,2125 wytrzymał. Przed atakiem na kolejne rekordy możemy być więc świadkami delikatnej korekty spadkowej rynku EUR/USD.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)