Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty zyskał wobec dolara i euro

0
Podziel się:

Złoty umocnił się o 0,2 gr wobec dolara i o 1,3 gr w stosunku do euro w porównaniu z czwartkowym zamknięciem, osiągając w piątek rano poziom 4,075 wobec dolara i 3,59 wobec euro.

Realnie złoty umocnił się do 11,4 proc. ponad parytetem sprzed upłynnienia wobec 11,2 proc. w czwartek.

'Zmiany kursów wynikają ze zmian na rynku euro/dolar, na którym w nocy nastąpiło umocnienie dolara. Jednak większe przełożenie tych zmian na rynek euro/złoty dopiero powinno nastąpić i złoty może powrócić w okolice 11,2 proc. ponad parytet' - powiedział Marek Zuber, analityk BPH PBK SA.

W opinii Zubera czwartkowe wypowiedzi ministra finansów Marka Belki na temat budżetu wpłynęły pozytywnie na nastawienie inwestorów i stąd dokonywane przez nich zakupy polskiej waluty.

Belka podał w czwartek wstępne szacunki dotyczące deficytu ekonomicznego w 2001 roku. Resort finansów liczy, że w 2001 roku wzrósł on do 4,8 proc. PKB wobec 2,1 proc. PKB w 2000 roku i wcześniejszych szacunków Ministerstwa Finansów na poziomie 5,5-6,0 proc. PKB.

Na 2002 rok MF zakłada deficyt ekonomiczny na poziomie 4,8 proc. PKB, a w 2003 roku - jego spadek do 3,6 proc. PKB.

Minister finansów poinformował także, że inflacja na koniec tego roku spadnie poniżej 4 proc. i rząd uważa, że istnieje przestrzeń do obniżki stóp bez zagrożenia dla celu inflacyjnego.

Rada Polityki Pieniężnej ustaliła cel inflacyjny w 2002 roku na poziomie 5 proc. plus/ minus 1 proc. Niedawno MF obniżyło prognozę inflacji do 4,1 proc. z 5,0 proc. w grudniu 2002 roku.

'Zmiany na rynku walutowym mogą być też widoczne po opublikowaniu przez NBP danych o podaży pieniądza w marcu' - dodał Zuber.

Narodowy Bank Polski w piątek o godz. 16.00 opublikuje dane o podaży pieniądza w marcu.

W opinii uczestników rynku, te dane mogą przesądzić o kwietniowej decyzji RPP odnośnie stóp procentowych.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)