Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja przeciwna ustawowemu zwolnieniu z cła znaków pieniężnych

0
Podziel się:

Intencją Senatu było zwolnienie z cła banknotów i monet, które będą wwożone do Polski lub wywożone z Polski, w związku z wprowadzeniem euro

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała poprawkę Senatu do ustawy o skutkach wprowadzenia euro zwalniającą z cła banknoty i monety przed ich wprowadzeniem do obiegu lub po ich wycofaniu z obiegu.

Senat chciał, aby dokonywany przez NBP oraz banki przywóz z zagranicy oraz wywóz za granicę banknotów i monet nie znajdujących się już w obiegu, albo takich, które nie weszły jeszcze do obiegu, był zwolniony z cła.

Intencją Senatu było zwolnienie z cła banknotów i monet, które będą wwożone do Polski lub wywożone z Polski, w związku z wprowadzeniem euro.

Jednak według rządu konsekwencją przyjęcia poprawki Senatu, byłaby niezgodność polskiego systemu zwolnień celnych z przepisami Unii Europejskiej.

Od 2002 roku wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu celnego, dostosowujące polskie prawo do przepisów unijnych. Rząd nie jest jednak przeciwko zwolnieniu z cła znaków pieniężnych związanych z wprowadzeniem w niektórych krajach członkowskich euro, gdyż może to uregulować rozporządzenie ministra finansów.

Zgodnie z ustawą o skutkach wprowadzenia euro, od 2002 roku środki pieniężne na rachunkach bankowych w walutach niektórych państw UE będą wypłacane w euro.

Od 1 stycznia 2002 roku euro będzie obowiązującą walutą w 12 państwach Unii należących także do Europejskiej Unii Walutowej (EMU). Obecnie w obiegu są waluty państw należących do EMU.

Senat zaproponował pięć poprawek do ustawy o skutkach wprowadzenia euro, z których trzy miały charakter redakcyjno- legislacyjny i zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Finansów Publicznych.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)