Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższa inflacja - niższe stopy

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz powiedział w Waszyngtonie, że warunkiem obniżki stóp jest trwałe obniżenie inflacji i oczekiwań inflacyjnych.

'Warunkiem tego musi być trwałe obniżenie inflacji, a więc również oczekiwania społeczeństwa, że inflacja znowu nie wzrośnie' - powiedział Balcerowicz pytany kiedy RPP może obniżyć stopy.

Analitycy i członkowie RPP spodziewają się, że inflacja na koniec roku znajdzie się poniżej celu RPP, czyli poniżej 4 proc. Niedawno resort finansów zrewidował prognozę inflacji do 3,3-3,5 proc. w grudniu 2002 roku z 4,1 proc. wcześniej.

Przebywający z wizytą w stolicy USA prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz poinformował, że jego amerykańscy rozmówcy 'interesowali się utrzymaniem niezależności banku centralnego w Polsce' i dał do zrozumienia, że niepokoją się, iż może ona zostać ograniczona.

Prezes NBP gościł w Waszyngtonie (w piątek i sobotę) z okazji dorocznych Wiosennych Spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Spotkał się m.in. z prezesem Zarządu Rezerwy Federalnej Alanem Greenspanem, dyrektorem zarządzającym MFW Horstem Koehlerem i prezesem BŚ Jamesem Wolfensohnem.

'Wszyscy moi rozmówcy interesowali się utrzymaniem niezależności polskiego banku centralnego, którą traktują jako bardzo istotną sprawę dla każdego kraju' - powiedział Balcerowicz na zakończenie wizyty polskim korespondentom w Waszyngtonie.

Zapytany, czy szefowie MFW, BŚ i Fed niepokoją się próbami ograniczenia niezależności NBP w Polsce, architekt polskiej 'kuracji wstrząsowej' odpowiedział:

'Informacje o różnych zapowiedziach legislacyjnych docierają oczywiście do całego świata i pytano mnie tutaj, jaki będzie ciąg dalszy'.

Naciskany, czy wyrażano tylko 'zainteresowanie' czy też głośno martwiono się próbami ograniczenia niezależności banku, Balcerowicz powiedział: 'Określę to ogólnym terminem +zainteresowanie+, a jakie były formy tego zainteresowania, to już mogą sobie państwo dopowiedzieć'.

Z okazji swej wiosennej konferencji MFW ogłosił doroczny raport o stanie gospodarki światowej (World Economic Outlook 2002), w którym m.in. zwrócono uwagę, że spośród krajów -kandydatów do Unii Europejskiej Polska ma najgorsze wskaźniki wzrostu gospodarczego, co wiąże się ze słabym popytem wewnętrznym. Balcerowicz odrzucił jednak odczytaną przez wielu czytelników raportu sugestię MFW, że przyczyną powolnego wzrostu w Polsce mogą być także wysokie stopy procentowe.

'Żaden z moich rozmówców nie potwierdził wersji z raportu MFW. Wskazywano przede wszystkim na ugruntowanie stabilizacji gospodarczej w Polsce' - powiedział.

Dodał też: 'Nikt z moich rozmówców nie poruszył także kwestii stóp procentowych w Polsce'.

MFW w swoim raporcie napisał, że jeżeli słabe wyniki gospodarcze i niska inflacja utrzymają się, to NBP będzie miał miejsce na dalsze poluzowanie polityki monetarnej Prezes NBP poinformował też, że według Greenspana i innych jego rozmówców, gospodarka USA i całego świata będzie w najbliższym czasie przyspieszać wzrost, co pośrednio powinno wyjść na dobre także gospodarce polskiej, związanej głównie z krajami UE. Główne czynniki niepewności to utrzymująca się recesja w Japonii i wahania cen ropy naftowej.

'To czynniki komplikujące ten w miarę optymistyczny scenariusz' - zauważył Balcerowicz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)