Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Podatek od opłat za media. Wynajmujący powinni uważać

28
Podziel się:

Właściciel mieszkania musi przerzucić koszty utrzymania lokalu na najemcę. W przeciwnym razie zapłaci więcej fiskusowi - pisze w czwartek "Rzeczpospolita", opisując zmiany w przepisach, które pociąga za sobą Polski Ład. "Eksperci radzą: sprawdźcie umowy i dostosujcie je do zasad ryczałtowego rozliczenia, żeby skarbówka nie wzięła dodatkowego podatku" - czytamy.

Podatek od opłat za media. Wynajmujący powinni uważać
"Rzeczpospolita": Skarbówka może pobrać podatek od opłat za zużycie mediów (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

Jak zauważa "Rzeczpospolita", od przyszłego roku wszyscy zarabiający na prywatnym wynajmie mieszkań, którzy są teraz na skali PIT, będą musieli przejść na ryczałt. Tak wynika z Polskiego Ładu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Castingi na najemcę. "To upokarzające dla ludzi, którzy chcą godnie żyć"

Dodatkowy podatek dla właścicieli mieszkań. Można go uniknąć

- Wielu właścicieli mieszkań, również ci, którzy już teraz mają prywatny wynajem na ryczałcie, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla fiskusa są zapisy w umowie. Powinno z niej wyraźnie wynikać, że opłaty za media obciążają najemcę. Wtedy nie są przychodem właściciela. Jeśli w umowie nie jest zapisane, że do uiszczania opłat zobowiązany jest lokator, fiskus uzna całą przekazaną przez niego kwotę za przychód właściciela. Na ryczałcie oznacza to konieczność zapłaty wyższego podatku - tłumaczy w rozmowie z "Rz" Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

- Sprawdzenie umów z najemcami jest szczególnie ważne dla tych wynajmujących, którzy są jeszcze na skali. Teraz, nawet jeśli muszą wykazać dodatkowy przychód, to płacąc za media, jednocześnie rozliczą koszt. Wychodzą więc na zero - wskazuje doradca podatkowy Wojciech Kliś, dodając, że rozgraniczenie czynszu oraz opłat za media powinny zabezpieczyć wynajmującego.

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia

Powyższe założenia potwierdza najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jak informuje "Rz", wystąpił o nią mężczyzna, który wynajmuje mieszkanie prywatnie.

Z umowy wynika, że najemca, oprócz czynszu, ponosi wszelkie koszty utrzymania lokalu. Chodzi o opłaty za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, odprowadzanie ścieków i odpadów, utrzymanie nieruchomości wspólnej czy wpłaty na fundusz remontowy. Te kwoty lokator przelewa na konto właściciela. Następnie są przekazywane wspólnocie oraz dostawcom energii elektrycznej i gazu - czytamy.

Wynajmujący rozlicza się ryczałtem. Do jego przychodu zalicza się czynsz od lokatora, ale - jak twierdzi - opłaty za media już nie. Jak argumentuje, opłaty te obciążają najemcę, a on pośredniczy jedynie w ich przekazywaniu do wspólnoty i dostawców mediów, nie mając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Wyjaśnił, że przychód u wynajmującego powstaje zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie. Przepis ten mówi o otrzymanych bądź postawionych do jego dyspozycji pieniądzach. "Jeśli do ponoszenia opłat eksploatacyjnych zobowiązany jest najemca, warunek otrzymania bądź postawienia do dyspozycji nie jest spełniony. Zarówno gdy pieniądze są przelewane na konto wspólnoty i dostawców mediów bezpośrednio przez lokatora, jak i wówczas, gdy są wpłacane właścicielowi, ale pełni on jedynie funkcję pośrednika, przekazując środki uprawnionym podmiotom" - pisze "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Hela
rok temu
Pandemia doprowadziła niektóre firmy do bankructwa ,kontrole skarbowe przedłużały specjalnie o trzy miesiące uzasadnienie i od setki przez trzy lata musi ponieś przeciebiorca ,a wiadomo ze widykacja tego nie uwzględnia kiedy urzędy skarbowe zaczną respektować niby karne od setki ,nasza firmę doprowadziło biurko rachunkowe do tragedii i za to nie odpowiada ,a ja jako przeciebiorca za wszystkie prace musze dać gwarancje na wykonane prace ,kody zmienia się przepisy do tych prywatnych biur rachunkowych ze jak się podejmuje pracy musi tez odpowiadać za to co wykonuje przepisy musza się zmienić pozdrawiam wszystkich czytelników i zdrowych świat i spokojnych
FDFHF
rok temu
wina pisu
Urzędnik
rok temu
Za dużo tego wynajmu. Wprowadzimy podatek katastralny 5% wartości rocznie od drugiego i kolejnych posiadanych mieszkań. Podatnik będzie musiał zarejestrować główną rezydencję a od kolejnych zapłaci ten podatek albo je sprzeda żeby nie płacić.
jan
rok temu
Proste chodzi o to aby nie rozliczać amortyzacji.dlatego ma być ryczałt.zadne remonty też nie będą kosztem.
Bolo
rok temu
Czyli najmy znowu pójdą w górę
...
Następna strona