Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwrot akcyzy od energii elektrycznej

0
Podziel się:

19 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego od energii elektrycznej. Rozporządzenie to określa warunki oraz tryb zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenach energii elektrycznej na rzecz podatników podatku VAT

, którzy są eksporterami towarów.

Zgodnie z rozporządzeniem o taki zwrot będą mogli ubiegać się podatnicy, u których udział wydatków związanych z nabyciem energii elektrycznej w kosztach uzyskania przychodów przekroczył 18% w miesiącu rozliczeniowym. W takim przypadku podatnicy korzystają z uprawnienia do zwrotu kwoty podatku akcyzowego od nabytej ilości energii przekraczającej 18% - w proporcji odpowiadającej w danym miesiącu udziałowi przychodów ze sprzedaży towarów na eksport w przychodach ogółem. Uprawnienie do zwrotu przysługuje pod warunkiem zmniejszenia o otrzymaną kwotę zwrotu kosztów uzyskania przychodu (jeżeli wcześniej do kosztów tych zaliczono w całości podatek akcyzowy związany z nabyciem energii).

Wyliczanie kwoty zwrotu ułatwia zaprezentowany w rozporządzeniu specjalny wzór:

KO =(CA - 0,18 x CA) x UE

gdzie:

KO - oznacza kwotę podatku akcyzowego od energii elektrycznej przysługującą podatnikowi w danym miesiącu do zwrotu, CA - oznacza kwotę podatku akcyzowego od energii elektrycznej nabytej w miesiącu rozliczeniowym, obliczoną jako iloczyn ilości nabytej energii i stawki 0,02 zł/kWh, UE - oznacza udział przychodów ze sprzedaży towarów na eksport do przychodów ogółem w miesiącu rozliczeniowym. Omawiany zwrot podatku następuje na wniosek podatnika, który należy złożyć do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.

We wniosku powinny znaleźć się następujące informacje:

ilość energii elektrycznej nabytej w miesiącu rozliczeniowym, wysokość przychodów z tytułu eksportu towarów w miesiącu rozliczeniowym, wysokość przychodów ogółem w miesiącu rozliczeniowym, kwota podatku akcyzowego wyliczona zgodnie z podanym wzorem, numer rachunku bankowego, na który urząd skarbowy ma dokonać zwrotu podatku. Oprócz wniosku - wymagane jest również złożenie oryginałów faktur potwierdzających ilość nabytej energii elektrycznej oraz dokument odprawy celnej SAD potwierdzający wywóz towarów poza granicę RP. Każdy z załączonych dokumentów zostanie przez urząd ostemplowany oraz przedziurkowany, tak by nie mógł być ponownie użyty.

Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę zwrotu urząd skarbowy ma 30 dni. Po dokonaniu zwrotu podatnik otrzymuje z powrotem ostemplowane i przedziurkowane faktury oraz dokumenty celne.

Pierwszy wniosek w sprawie zwrotu akcyzy będzie można składać już w rozliczeniu za lipiec br.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)