Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Dlatego Rosji nie brakuje amunicji? Japońskie media wpadły na trop

Podziel się:

Japońskie media poinformowały w czwartek o drastycznym wzroście eksportu nitrocelulozy z Chin do Rosji, która wykorzystywana jest do produkcji amunicji artyleryjskiej. Przed wojną w Ukrainie eksport ten był niemal zerowy, ale w ubiegłym roku wzrósł do 1,3 tys. ton - podał publiczny nadawca NHK.

Dlatego Rosji nie brakuje amunicji? Japońskie media wpadły na trop
Rosyjski dyktator Władimir Putin podczas wizyty u przywódcy Chin Xi Jinpinga (PAP, PAP/EPA/ALEXANDER RYUMIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Materiał NHK opublikowano akurat w czasie, gdy Władimir Putin pojechał z oficjalną wizytą do Chin. Rosyjski dyktator i przywódca ChRL podkreślają w jej trakcie, że ich współpraca się zacieśnia, czego nie zamierzają zmieniać.

Tymczasem, jak podał japoński nadawca, z analizy danych opublikowanych przez chińską administrację celną, sięgających 2015 r., wynika, że do 2021 r. eksport nitrocelulozy z Chin do Rosji praktycznie nie istniał. Zmieniło się to w maju 2022 r., zaledwie trzy miesiące od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Apel Dudy do przywódców. Ekspert: nikt na świecie o tym nie mówi

Odnotowano wówczas gwałtowny skok eksportu. W 2022 r. Chiny wyeksportowały do Rosji nieco ponad 700 ton nitrocelulozy, a rok później wolumen uległ niemal podwojeniu - do ponad 1,3 tys. ton. Dane za okres od stycznia do marca 2024 r. mówią o ok. 110 tonach.

Z informacji wynika zatem, że potwierdzają się obawy z początku wojny w Ukrainie, że Chiny będą pomagały Rosji mimo zachodnich sankcji, które miały odciąć rosyjską machinę wojenną od ważnych komponentów dla wojska i przemysłu zbrojeniowego.

Wojna w Ukrainie. Znaleźli sposób, w jaki Chiny pomagają Rosji?

Nitroceluloza to substancja wytwarzana w wyniku obróbki włókien bawełnianych kwasem azotowym. Chociaż jest używana w produkcji farb, lakieru i tuszu, ze względu na wysoką łatwopalność znajduje zastosowanie jako materiał do prochu strzelniczego i rakiet, co czyni ją jednym z produktów podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych.

W kwietniu podczas spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem sekretarz stanu USA Anthony Blinken określił Państwo Środka mianem "największego dostawcy" tego typu artykułów, a jako jeden z nich wymienił właśnie nitrocelulozę.

Poproszony o komentarz w tej sprawie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin stwierdził w czwartek, że "Chiny nie akceptują zrzucania winy" przez Waszyngton na Pekin.

- Chiny zawsze traktują eksport produktów wojskowych w sposób rozważny i odpowiedzialny oraz ściśle kontrolują eksport artykułów podwójnego zastosowania, w tym dronów do użytku cywilnego - zadeklarował Wang.

W marcu amerykański dziennik "Wall Street Journal" na podstawie danych handlowych poinformował natomiast, że Rosja w 2023 r. sprowadziła ponad 3 tys. ton nitrocelulozy, niemal dwa razy więcej niż przed zbrojną napaścią na Ukrainę. Resort handlu USA pod koniec ubiegłego roku dodał ten materiał do listy kontrolowanych towarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP