Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Birma: Jest nowe porozumienie pokojowe z rebeliantami

0
Podziel się:

Mają zakończyć walki na wschodzie kraju i wstrzymać produkcję narkotyków - takie ustalenia padły miedzy birmańskim rządem, a rebeliantami.

Birma: Jest nowe porozumienie pokojowe z rebeliantami
(Thai Goverment/CC/Wikipedia)

Mają zakończyć walki * na wschodzie kraju i wstrzymać produkcję narkotyków - takie ustalenia padły miedzy b *irmańskim rządem, a rebeliantami z mniejszości etnicznej Szanów podczas drugiej tury rozmów pokojowych.

[Na zdjęciu Thein Sein, prezydent Birmy podczas Światowego Forum w Davos]

To kolejne w ostatnim czasie porozumienie zawarte przez nowy rząd z birmańskimi ruchami separatystycznymi - poinformowały państwowe media.

_ - Po dzisiejszych negocjacjach nie będzie już walk _ - ogłosił dziś w nocy Aung Min, przedstawiciel rządu odpowiedzialny za negocjacje. Rozmowy odbywały się w mieście Kengtung, które jest stolicą autonomicznego stanu Szan.

W grudniu zeszłego roku rząd podpisał zawieszenie broni z Szanami. Jednak w ostatnim czasie zostało ono naruszone, gdy na wschodzie wybuchły starcia między siłami rządowymi a rebeliantami. Aung Min wyjaśnił, że ich powodem były nieporozumienia.

Przedstawiciel władz Birmy poinformował, że rozmawiał z szefem Armii Stanu Szan, Yawdem Serkiem, na temat przestrzegania zawieszenia broni i zakończenia produkcji narkotyków na terytorium zamieszkanym przez Szanów.

W sobotnim komunikacie Szanowie zobowiązali się do _ współpracy z rządem mającej na celu wyeliminowanie narkotyków _. Stan Szan jest głównym miejscem produkcji opium i amfetaminy w Birmie.

Liczebność Szanów-rebeliantów szacuje się na ok. 20 tysięcy mężczyzn. Od połowy lat 60. walczyli oni z juntą wojskową, która w 1962 roku przejęła w kraju władzę.

Pod rządami prezydenta Theina Seina władze Birmy podpisały rozejmy z kilkoma grupami rebeliantów, m.in. z Karenami z południowo-wschodniej części kraju.

Ciężkie walki wciąż toczą się na północy, w stanie Kaczin. Rozmowy pokojowe z Kaczinami nie przyniosły dotychczas rezultatów.

W 2011 roku władzę w Birmie przejął nominalnie cywilny rząd. Thein Sein (na zdjęciu) rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział dalsze reformy. Osiągnięto pojednanie z mniejszościami etnicznymi, zwolniono setki więźniów politycznych i przywrócono legalność opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) noblistki Aung San Suu Kyi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucyjna decyzja w sprawie stosunków z... Decyzja o mianowaniu ambasadora i złagodzeniu restrykcji jest nowym rozdziałem w amerykańsko-birmańskich stosunkach
Chwalą demokrację w Birmie. Nawet Korea Lee Myung-bak jest kolejnym politykiem, który odwiedza przechodzący demokratyczną transformację południowoazjatycki kraj.
Dla tego kraju, Polska może być przykładem Szef polskiego MSZ wskazał birmańskiemu prezydentowi ścieżki, jakimi powinien się kierować.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)