Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: 150 tys. podpisów pod petycją przeciw tarczy

0
Podziel się:

Młodzi komuniści z Czech chcą, by parlament uniemożliwił budowę amerykańskiego radaru.

Czechy: 150 tys. podpisów pod petycją przeciw tarczy
(PAP/EPA)

Młodzi komuniści w Czechach zebrali niemal 150 tys. podpisów pod petycją przeciw rozmieszczeniu w tym kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - poinformował szef czeskiej młodzieżówki komunistycznej Milan Krajcza.

Zapowiedział, że KSM chce przedłożyć petycję z podpisami w niższej izbie parlamentu w połowie stycznia, kiedy posłowie zbiorą się na pierwsze w tym roku posiedzenie. Działacze KSM w czerwcu zeszłego roku zebrali 111 tys. podpisów pod petycją wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie tarczy.

Globalna tarcza przeciwrakietowa ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych. Amerykanie chcą w Czechach wybudować wchodzący w skład tarczy radar zdolny wykrywać nadlatujące rakiety balistyczne, a w Polsce rozmieścić bazę pocisków przechwytujących.

Czeski rząd popiera budowę amerykańskiej stacji radarowej. Większość Czechów nie chce jej na terytorium swego kraju. Wypowiadali się w tej kwestii w spontanicznie organizowanych lokalnych referendach i sondażach, które nie są dla rządu zobowiązujące.

Czeska Izba Poselska odrzuciła w październiku zgłoszony przez opozycyjnych socjaldemokratów (CSSD) projekt ustawy o powszechnym referendum, co udaremnia rozstrzygnięcie w tym trybie sprawy udziału Czech w tarczy antyrakietowej.

Według przedstawionego przez CSSD projektu, referendum służące rozstrzyganiu zasadniczych kwestii byłoby ogłaszane, gdyby petycję o jego przeprowadzenie podpisało co najmniej 200 tys. obywateli bądź też na żądanie co najmniej dwóch piątych ogółu posłów lub dwóch piątych ogółu senatorów.

W przyszły czwartek tarcza antyrakietowa będzie jednym z tematów rozmów premiera Donalda Tuska z szefem czeskiego rządu Mirkiem Topolankiem.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)