Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polska bezpieczna energetycznie? Największe zagrożenie to porozumienie Rosja-Niemcy

6
Podziel się:

Polska dywersyfikuje źródła gazu i zmniejszając uzależnienie od importu ropy.

Nord Stream to projekt polityczny, a nie biznesowy, który dzieli UE.
Nord Stream to projekt polityczny, a nie biznesowy, który dzieli UE. (REUTERS)

Polska konsekwentnie buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne, niektóre działania na poziomie europejskim w tym pomagają, ale inne stanowią zagrożenie - oceniali w środę uczestnicy dyskusji o bezpieczeństwie na konferencji "Nafta-Gaz-Chemia 2017" w Warszawie.

Otwierając konferencję wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że Polska stara się wzmacniać swoje bezpieczeństwo energetyczne, skutecznie restrukturyzując sektor węgla kamiennego i modernizując energetykę, ale także dywersyfikując źródła gazu i zmniejszając uzależnienie od importu ropy.

Wskazał także, że elementem poprawy bezpieczeństwa jest też walka z szarą strefą, która jest coraz skuteczniejsza dzięki tzw. pakietowi paliwowemu. To ostatnie, to przywrócenie zasad uczciwej konkurencji, co przełożyło się na znacznie lepsze wyniki polskich spółek paliwowych - zaznaczył Tobiszowski.

Wśród wymiernych korzyści, jakie Polsce przynosi integracja europejska wiceminister energii wymienił porozumienie wokół tzw. gazowego rozporządzenia SOS, które gwarantuje solidarność w przypadku sytuacji kryzysowej.

Zobacz także: Budowa Nord Stream II. Polska opóźnia projekt:

**Rosja zagrożeniem **

- Umacnianie pozycji Rosji jako eksportera surowców energetycznych jest sprzeczne z koncepcją unii energetycznej i z priorytetem bezpieczeństwa dostaw. Dokładamy wszelkich starań, aby pokazać, iż jest to projekt polityczny, a nie biznesowy, który dzieli UE- mówił Tobiszowski.

money.pl

Podobne zastrzeżenia zgłaszał wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski. Jak mówił, budowa Nord Stream 2 i udostępnienie Gazpromowi gazociągu Opal spowodują, że Niemcy będą miały do dyspozycji ok. 100 mld m sześc. gazu rocznie, którym będą mogły handlować. To za dużo jak na jedno państwo, to będzie czysty monopol, możemy wtedy zapomnieć o dywersyfikacji i liberalizacji w Polsce - mówił Kroplewski.

Czekamy na twardą decyzję KE ws. Nord Stream 2, bo umywanie przez Komisję rąk to nie jest spójne podejście do polityki energetycznej - dodał.

Rosja potraktuje Polskę inaczej

Mówiąc o perspektywie dywersyfikacji źródeł gazu, Kroplewski ocenił, że w jej momencie zaczniemy być inaczej traktowani przez Rosjan. Obecnie traktuje się nas "o 30, a momentami nawet 40 proc. gorzej" niż partnerów zachodnich - dodał wiceprezes PGNiG. J

Jednak, jego zdaniem, z punktu widzenia spółki, polityka klimatyczna niesie szanse rozpowszechnienia użycia gazu.

Analityk BBN Paweł Turowski ocenił z kolei, że unijna polityka klimatyczna spowodowała spadek poziomu bezpieczeństwa energetycznego Polski, komplikując korzystanie z węgla.

Przypomniał, że w kwietniu 2014 r. premier Donald Tusk zaproponował ideę unii energetycznej w formie zbieżnej z polską racją stanu. - Projekt ten zakładał m. in. wzrost bezpieczeństwa dostaw gazu oraz wykorzystywanie wszystkich dostępnych w UE paliw kopalnych - czyli węgla i gazu niekonwencjonalnego - mówił.

Jak jednak dodał, w kilka miesięcy później pomysł ten wrócił z Brukseli w zupełnie innej formie, zaproponowano bowiem unię przyjazną klimatowi i niskoemisyjną. Fundamenty, które wróciły z Brukseli były de facto odzwierciedleniem niemieckiej Energiewende - dodał. Ogólny trend jest taki, że unia energetyczna dotyczyć będzie elektroenergetyki i redukcji emisji CO2, co koliduje z polskimi celami energetyki - ocenił Turowski.

To sprzyja branży biopaliw

Pewna represyjność niektórych regulacji klimatycznych sprzyja jednak branży biopaliw - wskazał z kolei dyrektor generalny Polskiej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jak mówił, wartość dodana produkcji biopaliw jest wprost zbieżna z polityką dywersyfikacji, a w krajach UE, których polityka jest sprzyjająca wobec biopaliw i są dostępne surowce rolne, biopaliwa są poważnym czynnikiem budowania bezpieczeństwa.

Wiceminister Tobiszowski wskazywał natomiast jeszcze na elektromobilność jako sposób na zmniejszenia uzależnienia od importu ropy. Jak dodał, projektem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych "lada moment" zajmie się komitet stały RM.

autor:Wojciech Krzyczkowski

gospodarka
energetyka
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
POLAK
7 lat temu
Ostatnimi latami prasa. internet.TV i było głośno o naruszaniu przestrzeni powietrznej i obszarów wodnych krajów Europejskich przez Rosyjskie samoloty i okręty. Pytanie ,Czy w wymienionych incydentach na przestrzeni lat wstecz padło choć jeden raz takie zdarzenie o naruszeniu przestrzeni powietrznej ,bądź wód terytorjalnych Niemiec przez Rosję? Jest to zastanawiające ?
Polanin
7 lat temu
Tylko Ścisły Sojusz Z USA zagwarantuje nam rozwój, bezpieczeństwo i wolność.
Wrzesień
7 lat temu
Pakt Merkel - Putin. Historia lubi się powtarzać. Niemcy udają, że są naszymi kumplami, Rosjanie że o nas zapomnieli. Karty są rozdawane pod stołem.
Jan
7 lat temu
Rosja traktuje Polske tak jak Polska Rosje.
Waldi
7 lat temu
Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.Polska z wszystkimi by tylko walczyła.