Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IMGW: Stany alarmowe i ostrzegawcze na polskich rzekach

0
Podziel się:

Stany alarmowe i ostrzegawcze przekroczone są w 80 miejscach. Zmniejszenie intensywności opadów deszczu przyniesie stabilizację?

IMGW: Stany alarmowe i ostrzegawcze na polskich rzekach
(Peter Muzslay/Dreamstime)

IMGW informuje, że stany alarmowe przekroczone są na trzech wodowskazach w dorzeczu Wisły i na 30 w dorzeczu Odry. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 47 stacjach wodowskazowych.

Intensywne opady deszczu, które wystąpiły w południowej i południowo-zachodniej części kraju spowodowały okresowe wzrosty stanu wody, lokalnie gwałtowne, głównie w dopływach środkowej i górnej Odry oraz górnej Wisły. Najwyższy poziom wody odnotowały stacje pomiarowe w Żaganiu (stan alarmowy rz. Czarnej Wielkiej przekroczony o maksymalnie 123 cm) oraz w Zgorzelcu (na Nysie Łużyckiej).

Obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne IMGW trzeciego stopnia dotyczące przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Instytut wydał również dwie prognozy drugiego stopnia obejmujące przekroczenie stanów ostrzegawczych (na Wiśle poniżej ujścia Nidy) oraz stanu alarmowego na Tyśmienicy i Krznie.

Na górnej i środkowej Odrze obserwowane będzie przemieszczanie się fali wezbraniowej. Kulminacja tej fali 23 lipca minie Krapkowice i Opole, 24 lipca ujście Nysy Kłodzkiej, Brzeg i Oławę, a 25 lipca Tresno i Brzeg Dolny. Fala spowoduje przekroczenie stanów ostrzegawczych, a lokalnie również alarmowych.

W najbliższych dwóch dniach w biegu górnej Wisły, powyżej ujścia Sanu, spodziewane są spadki poziomu wody w strefie stanów wysokich i średnich. Fala wezbraniowa na Wiśle będzie się przemieszczać jej środkowym biegiem, powodując miejscami przekroczenia stanów ostrzegawczych. W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły występować będą wahania stanu wody. Instytut przewiduje zmniejszenie intensywności opadów deszczu i w efekcie częściową stabilizację sytuacji hydrologicznej.

wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)