Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel proponowała Steinbach funkcję rządową?

0
Podziel się:

W zamian Steinbach miałaby zrezygnować z miejsca we władzach muzeum wysiedleń.

Merkel proponowała Steinbach funkcję rządową?
(kprm.gov.pl)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel proponowała przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) Erice Steinbach stanowisko w nowym rządzie, licząc na to, że ta zrezygnuje z miejsca we władzach muzeum wysiedleń - pisze tygodnik _ Der Spiegel _ w najnowszym numerze.

Steinbach jednak odmówiła, a Merkel znalazła się w ślepym zaułku - ocenia tygodnik. Obecnie przewodnicząca BdV odrzuca również ewentualne propozycje zwiększenia wsparcia finansowego dla organizacji wypędzonych w zamian za swą rezygnację z miejsca w fundacji _ Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie _.

Według _ Spiegla _, tuż po zakończeniu rozmów koalicyjnych z liberalną FDP Merkel zadzwoniła do szefowej BdV, oferując jej stanowisko parlamentarnej sekretarz stanu w ministerstwie oświaty i badań. Była to wspaniałomyślna propozycja, bo urząd ten wiąże się z miesięcznym wynagrodzeniem w wys. 9000 euro oraz służbową limuzyną z kierowcą.

Jednocześnie pani kanclerz delikatnie spytała o roszczenia Steinbach dotyczące zasiadania w radzie fundacji, która ma stworzyć w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom Niemców.

_ - Merkel nie wypowiedziała tego, ale było jasne, że Steinbach musi zdecydować: albo rada fundacji albo stanowisko rządowe _ - pisze _ Spiegel _.

Steinbach poprosiła o czas do namysłu, po czym oddzwoniła i oznajmiła uprzejmie, że nie może przyjąć propozycji, bo jej Związek Wypędzonych zrozumiałby to jako zdradę jego interesów. _ Odpowiedź była jasna: Nie dam się kupić _ - pisze tygodnik.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak komentuje _ Der Spiegel _, Steinbach sprowokowała nie tylko spór w koalicji chadeków i liberałów, ale odsłoniła deficyt stylu rządzenia Merkel, który często opiera się na tym, by przeczekać trudne decyzje.

_ - Dla Merkel znaczenie ma to, co da się przeprowadzić. Polityka polega na tym, by redukować opór. Ale znaczenie Steinbach urosło dzięki konfrontacji. Jej autorytet wzmacnia się dzięki jej niezłomności. Również z tego powodu Merkel źle oceniła Steinbach, gdy myślała, że może ją skusić perspektywą kariery w rządzie _ - ocenia _ Spiegel _.

Według tygodnika władze BdV zaczynają brać pod uwagę to, że nie uda się przeforsować kandydatury Eriki Steinbach do władz fundacji. Trwają rozważania, jak mogłaby wyglądać rekompensata za to - np. w postaci większego wsparcia dla ziomkostw wypędzonych czy rozszerzenie planowanego muzeum wysiedleń w Berlinie.

_ - Ale nawet rezygnacja Steinbach nie zagwarantuje pokoju. Największa grupa w BdV, ziomkostwo Niemców Sudeckich, zagroziła wycofaniem się z fundacji _ - pisze tygodnik.

Wejściu szefowej BdV do władz muzeum sprzeciwia się minister spraw zagranicznych, liberał Guido Westerwelle, bo obawia się pogorszenia relacji z krytyczną wobec Steinbach Polską.

Według niemieckiej prasy rząd federalny szuka rozwiązania sporu, rozważając m.im. przyznanie BdV w zamian za rezygnację Steinbach większej liczby przedstawicieli w fundacji, zwiększenie wsparcia finansowego dla planowanego muzeum albo gwarancje finansowe dla samego BdV.

Jednak Erika Steinbach zapowiedziała w rozmowie z niedzielną gazetą _ Bid Am Sonntag _: _ Nie damy się kupić. Chodzi o sprawę, a nie o pieniądze _. Tygodnikowi _ Welt am Sonntag _ powiedziała z kolei, że jest gotowa do spotkania z Westerwelle. Zwróciła się ona o spotkanie już w dniu, gdy objął urząd wicekanclerza i szefa MSZ, ale dotychczas nie doczekała się odpowiedzi.

Według sondażu ośrodka Emnid na zlecenie _ Bild am Sonntag _ 38 proc. ankietowanych Niemców uważa, ze Steinbach powinna wejść do rady fundacji, 34 proc. jest temu przeciwnych, a 28 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Największe poparcie - 52 proc. - szefowa BdV ma wśród osób młodych, w wieku od 14 do 29 lat, a także wśród seniorów powyżej 65 lat - 45 proc. Sondaż przeprowadzono w zeszły czwartek na próbie 500 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)