Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Metody Polaków na domowe budżety

0
Podziel się:

Mężczyźni płacą rachunki, kobiety robią zakupy. O większych wydatkach decydujemy wspólnie.

Metody Polaków na domowe budżety
(PAP/Tomasz Gzell)

Mężczyźni płacą rachunki, kobiety robią zakupy. O wydatkach decydujemy wspólnie, ale coraz rzadziej mamy wspólne, rodzinne konto w banku - wynika z badania przeprowadzonego przez Pentor dla Visa Europe.

Jedzenie, koszty przejazdów i konieczne zakupy domowe pochłaniają trzecią część domowych budżetów Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez Visa Europe i Pentor. Niewiele mniej kosztuje nas utrzymanie domu. Na przyjemności statystyczny Polak wydaje prawie co dziesiątą złotówkę. Na dzieci - co dwunastą.

Wydatki gospodarstw domowych w Polsce
zakupy spożywcze, opłaty za przejazdy i konieczne zakupy domowe 32%
rachunki i opłaty związane z utrzymaniem domu 30%
przyjemności - drobne zakupy, wyjazdy, kino, teatr, hobby, itp. 9%
wydatki na dzieci i szkołę 8,5%

źródło: Pentor i Visa Europe

Decyzje podejmujemy wspólnie

O poważnych zakupach blisko trzy czwarte polskich rodzin decyduje wspólnie. Dwie trzecie badanych uzgadnia z partnerem wydatki na przyjemności. Blisko połowa respondentów deklaruje, że rodzinna decyzja dotyczy nawet drobnych zakupów.

Podobny podział Polacy deklarują w przypadku finansowania wydatków. Kosztami utrzymania domu dzieli się 68 proc. badanych. Rachunki za telefon i internet oraz codzienne zakupy wspólnie płaci 64 procent rodzin. Ponad dwie trzecie - 69 proc. - wspólnie finansuje poważniejsze zakupy, takie jak sprzęt AGD i RTV, meble, czy samochód.

O czym decydujemy wspólnie
duże wydatki 73%
rozrywka, przyjemności 68%
drobne zakupy codziennie 47%

źródło: Pentor i Visa Europe

W przypadku dużych wydatków rodziny najczęściej ustalają tylko ogólną kwotę na zakupy, a wyboru dokonuje osoba bardziej kompetentnej w danej dziedzinie. Sprzęt AGD i meble częściej wybierają kobiety, samochód i sprzęt elektroniczny - mężczyźni.

Osoby, które mieszkają z rodzicami, samodzielnie decydują głównie o inwestycjach i wydatkach osobistych. Ważne decyzje domowe są zazwyczaj podejmowane przez rodziców.

Kto trzyma kasę

Osoby starsze i małżeństwa z dłuższym stażem preferują wspólne konto bankowe, na które trafiają wszystkie zarobione pieniądze. - _ Taki system zarządzania rodzinnym budżetem jest kontynuacją tradycyjnego modelu, w którym mężczyzna wszystkie zarobione przez siebie środki oddawał do dyspozycji żony zajmującej się domem _ - ocenia Eugeniusz Śmiłowski, prezes instytutu badawczego Pentor.

Młodsi respondenci i małżeństwa z krótkim stażem wolą pozostać przy samodzielnych kontach bankowych, choć - jak podkreślają autorzy badania - zazwyczaj dzielą się kosztami utrzymania rodziny.

Modele domowych budżetów rodzin
wspólne konto 30%
tylko jedno z partnerów ma konto 23%
oddzielne konta bez dostępu do konta partnera 16%
oddzielne konta, do których oboje partnerzy mają dostęp 8%

źródło: Pentor i Visa Europe

- _ W większości rodzin obowiązuje jednak ścisły podział obowiązków. Jedna osoba zajmuje się opłacaniem rachunków, a za zakupy związane z bieżącym utrzymaniem domu jest odpowiedzialny inny członek rodziny _ - mówi Eugeniusz Śmiłowski. - _ Najczęściej rachunkami i stałymi opłatami zajmuje się mężczyzna, kobieta decyduje o zakupach spożywczych _.

Rodzina ważniejsza niż hobby

W większości badanych rodzin priorytetem są wydatki związane
z utrzymaniem domu, bieżącymi potrzebami oraz wychowaniem dzieci. Jak wynika z badania, nawet jeśli małżonkowie mają oddzielne konta, w pierwszej kolejności biorą pod uwagę potrzeby całej rodziny, kosztem własnych przyjemności lub zainteresowań.

Choć oczywiście Polacy z przyjemności całkiem nie rezygnują. 30 proc. badanych deklaruje, że jest gotowa zaciągnąć pożyczkę, jeśli jakaś rzecz bardzo im się spodoba, a nie mogą sobie pozwolić na zakup za gotówkę.

Badanie zrealizowane przez instytut badawczy Pentor
obejmowało dwie części: jakościową (wywiady grupowe, FGI)
oraz ilościową (1019 wywiadów osobistych, CAPI, w całej Polsce).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)