Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy chwalą prezydenta za Ukrainę

0
Podziel się:

Niemiecka prasa uznaje za słuszną decyzję prezydenta RFN Joachima Gaucka o odwołaniu wizyty na Ukrainie.

Niemcy chwalą prezydenta za Ukrainę
(Tohma/cc/wikipedia)

Niemiecka prasa uznaje za słuszną decyzję prezydenta RFN Joachima Gaucka o odwołaniu wizyty na Ukrainie na znak protestu przeciwko postępowaniu władz tego kraju wobec byłej premier Julii Tymoszenko.

Komentatorzy wykluczają jednak bojkot finałów mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie. Gazety omówiła w czwartek agencja dpa.

_ To właściwy sygnał, chociaż podjęta z takim wyprzedzeniem decyzja o anulowaniu wizyty jest faktem niecodziennym _ - pisze wydawany w Lipsku dziennik _ Leipziger Zeitung _.

Spotkanie prezydentów krajów środkowoeuropejskich w połowie maja w Jałcie byłoby dla ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza okazją do zdobywania popularności, której ze względu na prowadzoną przez niego _ kampanię w celu unicestwienie opozycji _ nie powinien otrzymać. Nawiązując do rozpoczynającego się 8 czerwca turnieju finałowego Euro 2012, komentator odrzuca możliwość zbojkotowania mistrzostw. _ Bojkot nikomu nie pomoże _ - czytamy. Należy jednak zrezygnować ze wszystkiego, co mogłoby pomóc Janukowyczowi w pokazaniu się jako _ mąż stanu na skalę europejską _.

Koloński dziennik _ General-Anzeiger _ wzywa Janukowycza, by _ jak najszybciej zdecydował, czy będzie nadal stosował wobec Tymoszenko swoje brutalne metody _. Który europejski polityk zechce pokazać się publicznie z prezydentem, który nakazuje znęcanie się nad politycznymi przeciwnikami? - pyta komentator. Jego zdaniem prezydent Ukrainy może spędzić Euro 2012 w samotności - bez zagranicznych gości.

Również monachijska gazeta _ Sueddeutsche Zeitung _ uznała postępowanie Gaucka za słuszne. Dzięki temu gestowi ukraińskie władze nie będą mogły wmawiać własnym obywatelom, że Zachód akceptuje ich działania - wyjaśnia komentator. Niemieccy politycy powinni również w czasie Euro 2012 powstrzymać się od podróży na Ukrainę. To byłby mocny sygnał, że można w tym kraju grać w piłkę nożną a równocześnie zepsuć Janukowyczowi zaplanowany pokaz.

To tak, jakby niemieccy socjaldemokraci po swoim zwycięstwie zaciągnęli Angelę Merkel do sądu a następnie zamknęli ją w obozie karnym - pisze _ Maerkische Oderzeitung _, chwaląc Gaucka za decyzję. _ Czy Kijów ustąpi? _ - zastanawia się komentator. Jego zdaniem odosobniony gest Gaucka to za mało, by zmienić sytuację, jednak w czasie Euro 2012 władze Ukrainy będą z pewnością chciały za wszelką cenę uniknąć negatywnych tytułów w zagranicznej prasie.

Berlińska gazeta _ Der Tagesspiegel _ napomina europejskich polityków, by unikali _ fatalnego wrażenia _, że chodzi im jedynie o Tymoszenko. Nigdy nie była ona li tylko _ świetlaną bojowniczką o wolność _, co sugerują jej zwolennicy. Zdaniem komentatora celem Zachodu powinny być praworządność, uczciwe wybory, wolność prasy i możliwość działania dla opozycji. _ Bojkot byłby złą odpowiedzią _ - ocenia _ Der Tagesspiegel _. Jednak trudno sobie wyobrazić, aby kanclerz Angela Merkel zasiadła obok Janukowycza na trybunie honorowej w Charkowie - zauważa komentator.

51-letnia Tymoszenko odbywa w Charkowie karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Była premier, rywalka prezydenta Wiktora Janukowycza podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie w 2010 roku, jest przekonana, że wyrok wydano z motywów politycznych.

Czytaj więcej o zdrowiu Julii Tymoszenko
Zdrowia Tymoszenko broni nawet Rosja Rosja zaapelowała do władz w Kijowie o humanitarny stosunek do byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
Dramat Tymoszenko. Ma wielkiego krwiaka Julia Tymoszenko oskarżyła władze penitencjarne o zastosowanie wobec niej przemocy fizycznej.
Niecodzienny gość w więzieniu u Tymoszenko. To Polak Była premier jest zamknięta w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)