Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael-Palestyna. "Należy położyć temu kres"

0
Podziel się:

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jest pewien, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i jego premier Salam Fajad szczerze pragną osiągnięcia pokoju z Izraelem.

Stosunki Izrael-Palestyna. "Należy położyć temu kres"
(AP/Fotolink/East News)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jest pewien, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i jego premier Salam Fajad _ szczerze pragną _ osiągnięcia pokoju z Izraelem.

Barroso wyraził takie przekonanie w wywiadzie, który ukazał się dzisiaj na łamach izraelskiego dziennika _ Haarec _, w jego wersji elektronicznej. Szef KE udzielił wywiadu podczas wizyty na Bliskim Wschodzie, w czasie której spotykał się z przywódcami izraelskimi i palestyńskimi.

_ Europa - mówił Barroso w wywiadzie - jest autentycznie zaniepokojona. Konflikt palestyńsko-izraelski ciągnie się zbyt długo. Byłem w Ramallah i zdaje sobie sprawę z trudności, jakie napotyka dialog. Jednak prezydent Abbas i premier Fajad, z którymi prowadziłem bardzo szczere rozmowy, rzeczywiście pragną pokoju z Izraelem. Nie mam co do tego wątpliwości. Powinniśmy wykorzystać tę szansę. _

Barroso przypomniał, że _ Izrael jest silną stroną w konflikcie, podczas gdy Palestyńczycy czują się upokorzeni . - Ten stan rzeczy nie może trwać wiecznie _ - ostrzega przewodniczący Komisji Europejskiej i dodaje: _ Aby uniknąć wybuchów przemocy, należy zdobyć się szczodre gesty dla osiągnięcia pokoju. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to w chwili obecnej priorytet dla izraelskiej opinii publicznej, ale pilnie potrzebne jest dziś przywództwo i strategiczna mądrość _.

Przewodniczący KE przypomniał z naciskiem stanowisko Unii Europejskiej, która potępiła izraelską ekspansję dokonującą się poprzez tworzenie żydowskich osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. _ - Należy położyć temu kres _ - dodał.

Barroso zakończył 10 lipca wizytę w Izraelu i na Zachodnim Brzegu, podczas której wzywał obie strony do wznowienia dialogu pokojowego, sparaliżowanego od września 2010 roku, zaledwie w trzy tygodnie po tym, jak się rozpoczęły. Spotkał się z prezydentem Izraela Szimonem Peresem i premierem Benjaminem Netanjahu oraz wymienionymi wyżej palestyńskimi przywódcami. Była to pierwsza jego wizyta w Izraelu i na Zachodnim Brzegu od czasu, kiedy w 2004 roku został przewodniczącym KE.

Czytaj więcej w Money.pl
To śledztwo ONZ bardzo irytuje Izrael Rada Praw Człowieka ONZ: Kolonizacja stawia pod znakiem zapytania powołanie państwa palestyńskiego.
250 tys. ludzi straciło prawo pobytu w Izraelu Chodzi o prawo Palestyńczyków do stałego zamieszkania na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.
"Ci ludzie nigdy nie wjechali do Izraela" Władze Izraela używają prawa do stałego pobytu jako formy kontroli Palestyńczyków - mówi 40-latek z Jerozolimy Wschodniej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)