Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria: Ostrzelali obóz uchodźców, są dziesiątki zabitych

0
Podziel się:

Lotnictwo syryjskie ostrzelało co najmniej dwoma pociskami rakietowymi obóz uchodźców palestyńskich Jarmuk w Damaszku.

Syria: Ostrzelali obóz uchodźców, są dziesiątki zabitych
(PAP/EPA)

[aktualizacja 15:47]

W ataku lotnictwa syryjskiego na obóz uchodźców palestyńskich Jarmuk w Damaszku zginęło 25 osób - informują opozycjoniści w syryjskiej stolicy.

Był to pierwszy atak z powietrza na Jarmuk od czasu, gdy w ubiegłym roku wybuchła rebelia przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Jeden z pocisków rakietowych uderzył w meczet na terenie obozu i właśnie tam było najwięcej ofiar.

Obóz Jarmuk to największe skupisko uchodźców palestyńskich w Syrii. Powstał w 1948 roku po utworzeniu państwa Izrael. Mieszka w nim około 100 tysięcy ludzi. W całej Syrii żyje około 500 tys. Palestyńczyków.

Prezydent Asad oraz jego nieżyjący ojciec Hafez el-Asad prezentowali się jako orędownicy sprawy palestyńskiej, wspierali też niektóre ugrupowania. Jednak syryjska wojna domowa sprawiła, że część syryjskich Palestyńczyków poparła sunnickich rebeliantów.

Nalot na obóz Jarmuk był - jak pisze Reuters - częścią prowadzonej od miesiąca przez siły Asada kampanii mającej na celu wyparcie rebeliantów z pozycji wokół Damaszku. Dzień wcześniej syryjskie lotnictwo bombardowało rebeliantów na drodze do międzynarodowego portu lotniczego koło stolicy.

Również w niedzielę rebelianci poinformowali o zajęciu - po pięciodniowych walkach - szkoły wojskowej w Aleppo na północy kraju. Dowódca rebeliantów, którego brygada Tawhid uczestniczyła w ataku, powiedział Reutersowi: _ Co najmniej 100 żołnierzy zostało wziętych do niewoli, a 150 postanowiło się do nas przyłączyć _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaczyna się nowa, wielka emigracja Dotychczas przed przemocą w ich kraju uciekło do Turcji ponad 13,7 tys. Syryjczyków. Obozy dla uchodźców powstają też w Iraku.
Nafta i gaz nie popłyną. Wysadzili rurociągi Rebelianci wysadzili w powietrze rurociąg naftowy i gazociąg na północnym wschodzie Syrii, w pobliżu granicy z Irakiem.
80 tys. uchodźców trafi do Europy? - _ Europa powinna pomóc ludziom, którzy poszukują bezpiecznej przystani i przyjąć uchodźców _- mówi turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)