Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tunezja będzie karać radykalnych islamistów

0
Podziel się:

- Agresorzy przekroczyli czerwoną linię - mówi minister sprawiedliwości Nuredin el-Behiry.

Tunezja będzie karać radykalnych islamistów
(Keith Roper/Flickr.com/CC)

Minister sprawiedliwości w rządzie tymczasowym Tunezji zareagował na trwające od tygodnia napady grup skrajnych islamistów na bary i hotele, gdzie podaje się napoje alkoholowe, zapowiadając karanie ich uczestników.

_ - Agresorzy przekroczyli czerwoną linię. Będą karani, ponieważ otwarcie polityczne, które wykorzystali, skończyło się _ - zagroził minister Nuredin el-Behiry, wypowiadając się w radiu.

Jest to pierwsza reakcja członka rządu tunezyjskiego, kontrolowanego przez umiarkowaną islamską Partię Odrodzenia (Hizb an-Nahda), na demonstracje siły ze strony tunezyjskich salafitów. Są to wielkie uliczne zgromadzenia oraz ataki na bary, restauracje, hotele i sklepy, gdzie sprzedaje się alkohol.

Właściciel hotelu w regionie Sidi Buzid, Adżub Horczani, opowiedział w lokalnej rozgłośni radiowej, jak grupa 50 ekstremistów uzbrojonych w pałki i noże zaatakowała klientów hotelu. Był to jeden z licznych napadów, do jakich doszło w tym ubogim regionie środkowej Tunezji.

W tak podgrzanej atmosferze główny przywódca radykalnego odłamu islamistów, Saifalah Ben Hasin, poprowadził w sobotę doroczny kongres swego ugrupowania w czwartym co do znaczenia świętym mieście muzułmanów, Kairuanie w środkowej Tunezji.

Przywódca ten, występujący jako Abu Ijad, zgromadził na kongresie około 5 000 zwolenników. Wzywa on do świętej wojny, dżihadu, o wprowadzenie islamskiego prawa w Tunezji. Twierdzi, że od tego zależy przezwyciężenie kryzysu, w jakim znalazł się kraj.

Radiowa wypowiedź ministra sprawiedliwości jest reakcją na krytykę _ bierności _ i _ bezsilności _ rządu przejściowego wobec ataków islamistów. Niektóre tunezyjskie dzienniki zarzucają nawet rządowi sprzyjanie islamskim ekstremistom.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy chcą wyrzucać z kraju radykałów Politycy współrządzącej w Niemczech chadecji domagają się zaostrzenia kursu wobec działających w kraju islamskich radykałów z ruchu salafitów.
Ograbił kasę państwa, chce statusu uchodźcy Władze Kanady odmówiły prawa stałego pobytu w tym kraju szwagrowi obalonego w 2011 roku tunezyjskiego prezydenta Ben Alego.
Po roku policzyli ofiary wielkiej rewolty Podczas tunezyjskiej rewolucji w styczniu 2011 roku zginęło 338 osób, a 2147 zostało rannych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)