Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Brak zgody państw UE w sprawie przedłużenia sankcji

0
Podziel się:

Brak porozumienia będzie oznaczać, że sankcje wobec Syrii wygasną o północy 31 maja.

Wojna w Syrii. Brak zgody państw UE w sprawie przedłużenia sankcji
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Obradujący dziś w Brukseli szefowie dyplomacji państw UE nie zdołali porozumieć się do wieczoru w sprawie przedłużenia unijnych sankcji wobec Syrii. Według dyplomatów po przerwie rozmowy ministrów mogą jeszcze zostać wznowione.

Brak porozumienia będzie oznaczać, że sankcje wobec Syrii wygasną o północy 31 maja. Sporną kwestią jest embargo na broń. Wielka Brytania i Francja żądają uchylenia embarga, aby umożliwić zaopatrywanie w broń opozycji walczącej z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Większość krajów gotowa jest zgodzić się na pewne złagodzenie embarga, Austria zaś, wspierana przez kilka państw, chce przedłużenia obecnego reżimu sankcji.

Dziś wieczorem minister spraw zagranicznych Austrii Michael Spindelegger poinformował, że rozmowy szefów dyplomacji UE w sprawie sankcji zakończyły się bez porozumienia. _ Ubolewam, że po tych długich rozmowach nie udało się znaleźć kompromisu z Wielką Brytanią i Francją _ - powiedział minister dziennikarzom. _ To oznacza, że od 1 czerwca sankcje przestaną obowiązywać _ - dodał.

Według innych unijnych dyplomatów dalsze rozmowy będą jeszcze wznowione po przerwie, ok. 22. Nie jest jasne, czy zaproponowany zostanie kolejny kompromis - podała agencja Reutera.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle poinformował, że prace będą kontynuowane. Także szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział, że ministrowie wrócą jeszcze do rozmów.

Dziś po południu służby szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton zaproponowały kompromisowe rozwiązanie, które przewidywało przedłużenie sankcji o rok, ale po 1 sierpnia kraje UE miałyby zdecydować, czy złagodzą embargo na dostawy broni dla syryjskiej opozycji.

W przypadku złagodzenia embarga możliwe byłoby dostarczanie broni rebeliantom w Syrii, ale w ograniczonym stopniu i po każdorazowym przeanalizowaniu sytuacji. Decyzja w sprawie embarga byłaby uzależniona od wyników planowanej na najbliższe tygodnie międzynarodowej konferencji pokojowej w Genewie, którą zaproponowały Rosja i USA.

Większość państw, w tym Polska, uważa, że embarga na broń nie należy uchylać przed konferencją pokojową w Genewie. Z kolei zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a uchylenie jeszcze przed konferencją embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji wywarłoby dodatkową presję na reżim w Damaszku. _ Ważne, by pokazać, że jesteśmy przygotowani do zmiany naszego embarga na broń, aby dać reżimowi Asada jasny sygnał, że musi negocjować poważnie _ - powiedział Hague telewizji BBC.

Francuski minister Laurent Fabius argumentował z kolei w Brukseli, że istnieją _ coraz bardziej przekonujące dowody na punktowe wykorzystanie broni chemicznej _ w Syrii.

Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 roku; zginęło w nim ponad 90 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Są dowody, że Syria użyła broni chemiczną Stosując broń chemiczną władze Syrii "już dawno przekroczyły czerwoną linię" wyznaczoną przez Stany Zjednoczone - powiedział premier Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC News.
Unia zniesie embargo na broń dla Syrii? -_ Potwierdziliśmy pełne zaangażowanie Unii Europejskiej w międzynarodowe wysiłki, aby położyć kres przemocy w tym kraju _ - powiedział Rompuy.
Unia Europejska podjęła decyzję ws. Syrii Unia Europejska przedłuży o kolejne trzy miesiące sankcje wobec ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii, ale ze zmianami, które umożliwią większe wsparcie dla opozycji w tym kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)