Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

33 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

0
Podziel się:

Już po raz 33 w Gdyni odbędzie się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku o statuetkę Złotego Lwa będzie walczyć 16 filmów.

Jak podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Mirosław Bork, będą dominować filmy pokolenia 30-40 - latków. Takie obrazy, jak "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej czy "Rysa" Michała Rosa są, zdaniem Borka, przyszłością polskiej kinematografii.

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że Festiwal w Gdyni jest niezwykle ważnym wydarzeniem, bo kino jest wizytówką polskiej kultury. Jak dodaje minister, rozwój polskiej kinematografii po 1945 roku jest prawdziwym powodem do dumy.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w historii festiwalu, w polskim konkursie weźmie udział film czeskiego reżysera. To obraz Petra Zelenki "Bracia Karamazow".

Festiwal zacznie się 15, a na rozstrzygnięcie Konkursu Głównego trzeba poczekać do 20 września. Już teraz jednak wiadomo, że statuetkę Platynowych Lwów za całokształt twórczości odbierze Stanisław Różewicz. Jak zapowiada Mirosław Bork, w Gdyni będzie można zobaczyć między innymi najnowszy dokument tego reżysera. Dyrektor artystyczny festiwalu zwraca uwagę, że twórczość Różewicza stanowi wybitną kartę w historii polskiego kina artystycznego.

Mirosław Bork powiedział, że dużym wydarzeniem będzie zapewne premierowy pokaz dokumentu Sylwestra Latkowkiego "Zabić Papałę". Film przedstawia kulisy śmierci byłego komendanta policji i prowadzonego w tej sprawie śledztwa. Zdaniem Borka, obraz ten wzbudzi ogromne kontorwersje wśród publiczności i krytyków.

W Gdyni po raz pierwszy zostanie także pokazany film rosyjski "1612. Chroniki smutnego wriemieni" z Michałem Żebrowskim w roli głównej. Jak tłumaczy Mirosław Bork, najwyższy czas, by polska publiczność miała okazję zapoznać się z tym filmem, który był ostro krytykowany jeszcze przed premierą.

W tym roku dużo wrażeń czeka na festiwalu fanów czeskiego kina. W ramach "Dnia czeskiego" będzie można się zapoznać z dorobkiem naszych południowych sąsiadów. Oprócz tego zaplanowano dużo innych atrakcji, między innymi koncerty muzyki filmowej, wystawy, czy spotkania z twórcami. Ponadto zostanie rozegrany Konkurs Kina Niezleżnego, a także Konkurs Młodego Kina.

W tym roku po raz pierwszy w ramach hasła "Gdynia bez barier" dwa filmy Konkursu Głównego zostaną specjalnie opracowane dla osób niewidomych i głuchoniemych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)