Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

,,Ustrój i funkcjonowanie mediów publicznych" - debata

0
Podziel się:

"Ustrój i funkcjonowanie mediów publicznych" - pod takim tytułem w Warszawie odbyła się debata z udziałem ekspertów i znawców rynku medialnego. Organizatorem spotkania było Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Zdaniem medioznawcy doktora Karola Jakubowicza to, że media publiczne w Polsce są spółką Skarbu Państwa ma zdecydowanie więcej wad niż korzyści. "Życie organów spółki nie ma nic wspólnego z tym o co w tej spółce chodzi, czyli z programem" - podkreśla Jakubowicz - i dlatego też niezbędne są zmiany w mediach publicznych, które będą uwzględniać założenia programowe i kontrolę nad nimi.

Uczestnicy debaty dyskutowali także o tym, jak wygląda sytuacja mediów publicznych w innych krajach. Na przykład we Francji nie istnieją media publiczne, tylko państwowe, a koncesje przydziela niezależny organ, podobny do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednak w ostatnim czasie francuski rząd zaproponował, aby wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu mediów państwowych, polegające m.in. na tym, aby prezesa telewizji państwowej mianował premier, likwidacji reklam w tych mediach, a także zmian w finansowaniu.

Z kolei Robert Kozak, twórca warszawskiego oddziału BBC w Polsce podczas debaty mówił o tym, w jaki sposób funkcjonują brytyjskie media publiczne. Jak zaznaczył w BBC istnieje wysoka kultura zarówno korporacyjna, jak i polityczna, która pozwala zachować rzeczywistą niezależność tych mediów.

Teraz w sejmie czeka na rozpatrzenie veto prezydenta do ustawy medialnej, która daje m.in. prawo odwołania prezesów mediów publicznych Ministrowi Skarbu. Jednocześnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace nad nowym projektem o RTV.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)