Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ateny- Anna Komorowska - przylot

0
Podziel się:

Smolot z Anną Komorowską wylądował w w Atenach. Małżonka prezydenta weźmie udział wieczorem w uroczystości otwarcia XIII Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Atenach.

W stolicy Grecji do 4 lipca będzie zmagać się 7500 zawodników ze 185 krajów. Do reprezentacji Polski powołano 85 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, którzy startować będą w 15 dyscyplinach spośród 22, które są w programie igrzysk.
Anna Komorowska jako Patronka Ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce i członek Komitetu Honorowego V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, działa na rzecz promocji idei olimpiad w kraju i za granicą. Pani Prezydentowa będzie uczestniczyć w ceremonii otwarcia igrzysk, obserwować zawody wybranych dyscyplin sportowych oraz dokona dekoracji zawodników niektórych dziedzin sportowych, w tym zawodników maratonu pływackiego.
W czerwcu Pierwsza Dama uczestniczyła w uroczystości wręczenia nominacji i pożegnania ekipy w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski z żoną uczestniczyli też w ubiegłorocznych Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które we wrześniu odbyły się w Warszawie.
W uroczystości otwarcia imprezy na historycznym stadionie Panathinaikon w Atenach weźmie także udział żona byłego prezydenta Jolanta Kwaśniewska, Danuta Wałęsa nie przyleci do Aten ze względu na stan zdrowia męża.
Zawodnikom w Atenach będzie towarzyszyć 2500 trenerów, 25 000 wolontariuszy, 40 000 członków rodzin, 3000 sędziów. Wszystkie ekipy, od 20 do 24 czerwca, aklimatyzowały się i trenowały w 13 regionach Grecji. Polacy spędzili ten czas na wyspie Rodos.
Special Olympics to międzynarodowa organizacja sportowa, powstała w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Eunice Kennedy Shriver, siostry prezydenta. Swym zasięgiem objęła 180 państw i prawie 3 miliony zawodników oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy. Polska po raz pierwszy wzięła udział w igrzyskach w 1983 roku. Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne ma 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach i rywalizacji bierze udział 17190 sportowców oraz 1612 trenerów. Olimpiady Specjalne (sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną) i Paraolimpiady (zawodnicy z niepełnosprawnością ruchową) to dwie oddzielne organizacje uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)