Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie bezpłatna pomoc prawna dla potrzebujących

0
Podziel się:

Adwokaci, radcowie, akademickie poradnie prawne i samorządy terytorialne będą mogły świadczyć bezpłatną pomoc prawną najbiedniejszych. Pieniądze na te porady zapewni budżet państwa. Takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy, którą zaprezentował dziś minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tej ustawy. "Chodzi o to, aby w każdym powiecie była organizacja, która będzie zajmowała się bezpłatnym udzielaniem profesjonalnej pomocy osobom najbardziej potrzebującym" - powiedział minister. Jak zaznaczył Zbigniew Ziobro, w Polsce wielu osób nie stać na drogie usługi prawnicze, a często tej pomocy potrzebują, bo porządek prawny jest dość zawiły. "Zwłaszcza osoby ubogie nie są sobie w stanie poradzić z rozmaitymi sprawami, dezorientacja ich często jest wykorzystywana przez ludzi i podmioty nieuczciwe" - podkreślił Ziobro.

Organizacje, które będą mogły pomagać obywatelom, będą wyłaniane w konkursie. Zorganizuje go Krajowa Rada Pomocy Prawnej - będzie ona działała przy ministerstwie sprawiedliwości. Projekt ustawy przewiduje, że pomoc prawna będzie udzielana na tzw. etapie przedsądowym i będzie dotyczyć - jak powiedział Ziobro - osób o najniższych dochodach.
Bezpłatna pomoc będzie się należała osobom, które spełnią odpowiednie kryteria. Jak powiedział Andrzej Duda - podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości - obywatele będą podzieleni na dwie kategorie: obywatele zwykli i tacy, którzy znajdują się w szczególnej sytuacji materialnej. Przeciętny obywatel bedzie podlegał kryteriom dochodowym: osoba samotna ponad 700 złotych zarobków, osoby z rodzinami - ponad 500 złotych dochodu na jednego członka rodziny. " Osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji życiowej - czyli osoby, które były dotknięte sieroctwem i które wychowały się w domu dziecka, osoby niepełnosprawne i osoby bezdomne mają podwyższone kryterium dochodowe" - zaznaczył Andrzej Duda. Przy udzielaniu pomocy takim osobom będą brane pod uwagę inne dochody: osoby samotne 900 złotych, a pozostające w rodzinie ponad 600 złotych miesięcznie na jedną osobę.
Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało też projekt zmian w Kodeksie Postępowania Cywilnego. Zmiany mają polepszyć sytuację prawną osób poszkodowanych. Jak zaznaczył Zbigniew Ziobro nowe rozwiązania będą ułatwiać przede wszystkim dochodzenie praw osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Teraz - jak podkreślił miniser - często firmy ubezpieczeniowe odwlekają wypłatę odszkodowania, czekają na koniec procesu, często także odwołują się do sądów cywilnych. Jak zaznaczył miniser sprawiedliwości nowe prawo ma zmotywować firmy ubezpieczeniowe, żeby wypłacały odszkodowania - w pierwszej kolejności - ofiarom wypadków. "Sąd - na wniosek osoby zainteresowanej - gwarantowałby świadczenie z góry ustalonej sumy pieniężnej, bądź też w ratach taka suma byłaby wypłacana" - powiedział Ziobro. Jak dodał miniser te pieniądze miałyby zagwarantować odpowiedni poziom życia osoby poszkodowanej.
Projekt pomocy prawnej dla ubogich był opracowany w ministerstwie jeszcze za czasów Andrzeja Kalwasa - ministra sprawiedliwości w rządzie Marka Belki. Zdaniem Ziobry, jego propozycje są lepsze, ponieważ będą dotyczyły większej liczby osób. Projekt przewiduje bowiem, że poradnie prawne będą usytuowane przy każdym z ponad 300 powiatów. Pomysł Kalwasa zakładał, że powstaną 44 biura poradnictwa prawnego przy sądach okręgowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)