Christian Vandevelde pierwszym liderem 91 Giro d'Italia

0

Amerykanin Christian Vandevelde jest pierwszym liderem rozpoczętego w Palermo na Sycylii 91 Giro d'Italia. Jedynym Polakiem biorącym udział we włoskim wyścigu kolarskim, który potrwa do 1 czerwca, jest Sylwester Szmyd.

Po pierwszym etapie, jeździe drużynowej na czas, 219 kolarzom zostało do przejechania 3.406 kilometrów. 23-kilometrowy etap wygrał zawodnik debiutującego we włoskim wyścigu amerykańskiego teamu Slipstream, Christian Vandevelde rodem z Chicago. Drużyna Szmyda "Lampre" zajęła 10. miejsce.

Ubiegłoroczny zwycięzca Giro, Włoch Danilo Di Luca, jest drugi, ze stratą do lidera zaledwie 28 sekund.

Po raz pierwszy od wielu lat trasa wyścigu nie wychodzi poza granice Włoch. Tradycyjnie jednak zakończy się na ulicach Mediolanu, gdzie ma swą siedzibę organizujący go najpopularniejszy dziennik sportowy La Gazzetta dello Sport.