Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" - Zagłada pępka świata

0
Podziel się:

Ludzie przybyli na Wyspę Wielkanocną kilkaset lat później, niż dotąd sądzono - dowodzą naukowcy. O wynikach ich badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie "Science" pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że Wyspa Wielkanocna, zwana też Rapa Nui, to najbardziej odległe zamieszkane miejsce na Ziemi. Leży na Oceanie Spokojnym 3600 kilometrów na zachód od wybrzeży Ameryki Południowej. Od najbliższego zamieszkanego lądu dzieli ją ponad 2 tysiące kilometrów oceanu. Wyspa słynie z ponad 230 kamiennych posągów,
"Gazeta Wyborcza" pisze, że dwaj amerykańscy badacze ustalili, wbrew dotychczasowym poglądom, że pierwsi ludzie przybyli na wyspę z Polinezji w 1200 roku. Amerykanie twierdzą też, że winnymi zagłady lasów na Rapa Nui są szczury, których populacja w XIII wieku doszła na wyspie do 20 milionów. Żywiły się między innymi owocami wielkich palm i wkrótce doprowadziły do ich całkowitego wymarcia.
Natomiast jedynymi sprawcami zagłady cywilizacji wyspy są - zdaniem badaczy - Europejczycy i przywiezione przez nich choroby.
Więcej na temat - w "Gazecie Wyborczej".

"Gazeta Wyborcza"/kry/pul

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)