Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kampania społeczna dot. wprowadzenia zmian w prawie wyborczym

0
Podziel się:

Inicjatorzy kampanii społecznej "Zmień kraj. Idź na wybory" zaapelowali do rządu o dokonanie zmian w prawie wyborczym. Miałyby one zapewnić obywatelom korzystanie z pełni praw wyborczych.

Powodem apelu są zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i obawa przed niską frekwencją. Zdaniem organizatorów kampanii, to ostatni moment, aby przeprowadzić zmiany.

Przygotowany przez Instytut Spraw Publicznych Pakiet Obywatelski zakłada między innymi konieczność wprowadzania dwudniowego głosowania. Dyrektor Instytutu Lena Kolarska-Bobińska mówi, że prawo wyborcze musi być przystosowane do nowoczesnego społeczeństwa, a także uwzględniać zmiany demograficzne.

Innym kluczowym założeniem pakietu jest umożliwienie obywatelom głosowania korespondencyjnego oraz poprzez pełnomocnika. Zdaniem inicjatorów kampanii, by zwiększyć frekwencję wyborczą należałoby także docierać z praktyczną informacją o wyborach do wszystkich uprawnionych do głosowania.

Aleksander Smolar z Fundacji Batorego sądzi, że Polska powinna brać przykład z państw zachodnich, takich jak Francja, gdzie ludzie przed wyborami otrzymują w pakiecie ulotki informacyjne od wszystkich partii politycznych.

Organizatorzy kampanii społecznej "Zmień kraj. Idź na wybory" uważają, że konieczne będą także zmiany w Państwowej Komisji Wyborczej. Ich zdaniem, organ ten powinien włączyć się do szerszego informowania wyborców na temat kandydatów.

Przemysław Radwan-Rohrenschef ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów mówi, że PKW musi stworzyć między innymi profesjonalną i przejrzystą stronę internetową.

Przedstawiciele ośmiu organizacji wyrazili zaniepokojonie opieszałością rządu, który nie wprowadził w życie gotowego pakietu zmian. Zapowiedzieli intensyfikację działań. Oczekują również wprowadzenie edukacji obywatelskiej młodzieży w szkołach oraz umieszczanie na materiałach promocyjnych komitetów wyborczych treści zachęcających do udziału w wyborach.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)