Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncerny tytoniowe atakują - ostrzega WHO

0
Podziel się:

Koncerny tytoniowe wchodzą w relacje z politykami, a ukryci lobbyści doradzają w Sejmie parlamentarzystom: blokują legislacje i "zmiękczają" projekty - ostrzega Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Instytut Spraw Publicznych i Stowarzyszenie Antynikotynowe MANKO.

W przeddzień Światowego Dnia bez Papierosa wszystkie te organizacje wezwały do powstrzymania ofensywy koncernów tytoniowych zarzucając im hipokryzję, a władzom przymykanie oka na niejednokrotnie sprzeczne z prawem działania. Anna Kozieł z przedstawicielstwa WHO w Polsce podkreśla, że - w skali świata - chodzi o wielkie, wprost trudne do wyobrażenia pieniądze: tryliony dolarów.
W ocenie Anety Król-Żurawskiej z Instytutu Spraw Publicznych, lobbiści w Sejmie niejednokrotnie wchodzą w role oficjalnych ekspertów, a w ministerstwach przedstawiają się jako tak zwana "strona społeczna", wymagana przy konsultowaniu projektów. To łamanie prawa. Zaznacza, że lobbing nie jest z zasady niczym złym, ale musi być prowadzony jawnie.
O braku rozróżnienia kto jest rzetelnym ekspertem, a kto lobbystą mówiła też na spotkaniu z dziennikarzami Magdalena Petryniak ze Stowarzyszenia Antynikotynowego MANKO. Zwróciła uwagę, że w efekcie ciągle nie udaje się wprowadzić niekorzystnych dla koncernów tytoniowych zmian. Jeśli coś jest dla nich korzystne, dziwnie łatwo można zrealizować. Dała przykład ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Pewna marka na opakowaniach umieściła roześmiane, pomalowane w barwy narodowe twarze kibiców EURO 2012. Twarzy zniekształconych przez nowotwory na paczkach nie ma. Oznakowania obrazkowe miały wejść w życie w przyszłym roku, ale przedstawiciele koncernów oświadczyli, że to absolutnie niemożliwe: producenci nie zdążą a poza tym, takie obrazki - stwierdzili - nie mają wpływu na kupujących.
Łukasz Balwicki, lekarz z Polskiego Stowarzyszenia Programów Zdrowotnych, leczący nałogowych palaczy, zwraca natomiast uwagę na kampanię prowadzoną przez koncerny tytoniowe "zatrzymać przemyt.pl". Deklarowanym celem autorów kampanii jest troska o finanse państwa, a rzeczywistym - zdaniem lekarza - o własne finanse.Doktor Balwicki podkreślił, że podniesienie ceny paczki papierosów powoduje porzucenie nałogu przez 4% palaczy. Koncerny doskonale o tym wiedzą i stąd kampania "zatrzymać przemyt.pl" - dodał.
Decyzją Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, tematem jutrzejszego / 31.05./ Międzynarodowego Dnia bez Papierosa będzie "Ingerencja przemysłu wyrobów tytoniowych".

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)