Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja dot. zrównania kompetencji zawodów prawniczych

0
Podziel się:

Profesor Marek Safjan uważa, że połączenie zawodów radcy prawnego i adwokata spowoduje spadek cen usług prawniczych. W Warszawie odbyła się konferencja dotycząca zrównania kompetencji zawodów prawniczych - "Radcowie prawni i adwokaci - razem czy osobno?".

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Safjan powiedział, że połączenie tych zawodów - to dobry pomysł, bo wzrośnie konkurencja na rynku i obywatele będą mieli lepszy dostęp do usług prawniczych, które będą tańsze.

Połączenia zawodów prawniczych i zrównania uprawnień chcą przede wszystkim radcy prawni, którzy obecnie nie zajmują się obroną w sprawach karnych.

Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie Dariusz Śniegocki podkreslił, że rozszerzenie kompetencji radców i zrównanie ich z adwokatami to krok w dobrym kierunku unormowania obsługi prawnej w kraju.

Adwokaci podchodzą natomiast z dystansem do propozycji połączenia zawodów prawniczych.

Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej mecenas Andrzej Michałowski podkreśla, że są nieprzekraczalne granice związane ze statusem zawodu adwokata - to: tajemnica zawodowa, niezależność, zakaz wykonywania zawodu na podstawie umowy o pracę i podległość samorządowemu postępowaniu dyscyplinarnemu. Jeżeli są koledzy prawnicy gotowi spełnić te wymagania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostali adwokatami - dodał Mecenas Michałowski. Podkreślił, że połączenie zawodów prawniczych będzie trudne, gdyż rynek usług wymusza konieczność specjalizacji.

W Polsce jest zarejestrownych ponad 25 tysięcy radców prawnych i około 8 tysięcy adwokatów. Jedna piąta z nich ma obie aplikacje i może wybrać, który zawód chce wykonywać.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)