Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja w 25 - rocznice powstania Radia "Solidarność"

0
Podziel się:

12 kwietnia minęło ćwierć wieku od nadania pierwszej audycji podziemnego "Radia "Solidarność". Z okazji rocznicy zorganizowano dwudniową konferencję "Podziemne Radio "Solidarność" przeciwko stanowi wojennemu i PRL w latach 1982 - 1989. Historia i wzory przyszłości".

Senator Zbigniew Romaszewski, założyciel Radia Solidarność wspomina, że pierwsza audycja była nadawana z dachu kamienicy przy ulicy Grójeckiej o 21.00 na falach UKF i trwała kilka minut.
Janusz Klekowski, pierwszy spiker "Radia Solidarność" wspomina ze wzruszeniem pierwszą audycję, podczas której proszono słuchaczy, którzy złapali odbiór, o włączenie i wyłączenie świateł. Cała Warszawa migotała - to była najpiękniejsza chwila w moim życiu - dodał Klekowski.
Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podkreślił, że obchodzona rocznica ćwierćwiecza radia "Solidarność" jest również wspólnym świętem Polskiego Radia. Przypomniał, że nadawane wtedy audycje były tworzone w pewnej części przez ludzi z Polskiego Radia, którzy się nie podporządkowali stanowi wojennemu.
Ireneusz Haczewski stworzył sieć Radia "Solidarność" Lubelszczyzna. Zbudował pierwszy w regionie nadajnik, który nadawał na ścieżce fonii programu drugiego Telewizji Polskiej. W ten sposób audycje nie były zagłuszane i nadajniki niegdy nie zostały wykryte - podkreśla Ireneusz Haczewski.
Radio "Solidarność" nadawało audycje między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Radio zakończyło działalność w 1989 roku.
Patronat medialny nad obchodami sprawuje Polskie Radio.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)