Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja z okazji 25-lecia Tymczasowej Komisji Kordynacyjnej NSZZ Solidarność

0
Podziel się:

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się dziś konferencja z okazji 25- lecia powstania Tymczasowej Komisji Kordynacyjnej NSZZ Solidarność - władzy działającego wówczas w podziemiu związku. Organizatorem obchodów rocznicowych był marszałek senatu Bogdan Borusewicz, a patronat nad konferencją objął prezydent Lech Kaczyński.

Bogdan Borusewicz, otwierając uroczystość powiedział, że to spotkanie ma przede wszystkim kontekst historyczny, bo po latach spotkali się ludzie, którzy walczyli o wolność. Podkreślił, że pamięć o tamtej walce, dzięki której odzyskaliśmy wolność, jest bardzo ważna. "Tej wolności i demokracji, którą wywalczyliśmy, nikt nam nie dal za darmo - to była ciężka i długa walka" - mówił o działaniach opozycji demokratycznej Borusewicz. Podkreślił, że wówczas władza była bezwzględnym przeciwnikiem, "który stosował wszystkie metody. Który usiłował szantażem, podstępem tę walkę utrudnić". Bogdan Borusewicz zaznaczył, że mimo tych trudności udało się pokonać tak potężnego przeciwnika. Ponadto marszałek senatu zwrócił uwagę, że dziś, w 25 rocznicę powstania Komisji, mało kto pamięta o znaczeniu i skali tego zjawiska. Tymczasem - zdaniem Borusewicza - ówczesne podziemie było fenomenem, a w jego działalności uczestniczyło bezpośrednio kilkaset tysięcy ludzi.
Henryk Wujec - współpracownik Komisji również jest zdania, że TKK odegrała bardzo istotną rolę w dziejach Polski. Według Wujca, Komisja przyczyniła się do odzyskania wolności w Polsce. "Poprzez Solidarność wygraliśmy wolność" - powiedział. Wujec był jednym z bliskich współpracowników Komisji. Jak wspominał - autorytet TKK był szeroko uznawany, a więc TKK spełniało rolę podziemnego rząd. W rozmowie z IAR Henryk Wujec bagatelizował swoją współpracę z Komisją. Jednak - jak zaznaczył - starał się wypełniać należycie swoje obowiązki. Rolą Wujca było utrzymywanie łączności pomiędzy TKK a licznymi działaczami Solidarności.
Natomiast - zdaniem jednego z założycieli TKK Władysława Frasyniuka - największym sukcesem komisji było to, że w pokojowy sposób walczyła z systemem komunistycznym, tworząc zalążki demokracji. Frasyniuk podkreślił, że największym wyzwaniem dla Komisji było budowanie całego ruchu opozycyjnego, wszystkich jego struktur.
Z kolei inny z założycieli Komisji - Bogdan Lis zaznaczył, że TKK nie tylko kierowała ruchem oporu w stanie wojennym, ale także organizowała wszelką pomoc dla ówczesnych opozycjonistów. Załatwiano między innymi mieszkania dla ukrywających się działaczy, organizowano też kartki na żywność, paliwo. Lis dodał, że członkowie TKK byli stale zagrożeni aresztowaniami. Każde takie aresztowanie założyciele Komisji bardzo przeżywali. Lis zaznaczył, że - jego zdaniem - największym sukcesem TKK był współudział w doprowadzeniu do podpisania Porozumień Sierpniowych.
Tymczasowa Komisja Koordynacyjna powstała w stanie wojennym 22 kwietnia 1982 roku. Komisja wyraziła gotowość podjęcia negocjacji z władzą po zwolnieniu wszystkich internowanych, oraz po ogłoszeniu amnestii dla aresztowanych i skazanych. Zapowiedziała też, że na delegalizację Związek odpowie strajkiem generalnym. W jej składzie byli Zbigniew Bujak, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk i Władysław Hardek.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)