Lekkoatletyka - ME w przełajach: srebrny medal Sofii Ennaoui w rywalizacji juniorek

0

lekkoatletyka - biegi przełajowe - mistrzostwa Europy - Belgrad - Sofia Ennaoui - Duarte - Bezabeh

Sofia Ennaoui wywalczyła jedyny medal dla Polski podczas XX mistrzostw Europy w biegach przełajowych, które odbyły się w Belgradzie. Pochodząca z Maroka zawodniczka była druga w rywalizacji juniorek. Lekkoatletka LKS Lubusz Słubice pokonała liczącą 4000 m trasę w 13 minut i 16 sekund. O 10 sek. lepsza była, mająca polskie korzenie, Emelia Gorecka z Wielkiej Brytanii, a trzecie miejsce zajęła Maruša Mišmaš ze Słowenii (13:27).
W klasyfikacji drużynowej Polki zajęły 5. miejsce; wygrały Brytyjki. To drugi w mijającym roku medal Sofii Ennaoui w zawodach rangi kontynentalnej; w lipcu w Rieti wywalczyła wicemistrzostwo Europy juniorów na 1500 m.

Jedyna Polka startująca w rywalizacji seniorek, Dominika Nowakowska zajęła na dystansie 8000 m 20. miejsce z czasem 27:42. W belgradzkim Parku Przyjaźni wystartowało ponad 70 zawodniczek, a wygrała Francuzka Sophie Duarte (26:34) przed Gemmą Steel z Wielkiej Brytanii (26:39) i Portugalką Dulce Félix (26:41).

W biegu seniorów Polacy nie startowali; mistrzem Europy w przełajach został wracający po 2-letniej dyskwalifikacji, a urodzony w Etiopii Hiszpan Alemayehu Bezabeh, który liczącą 10000 m trasę pokonał w 29:11. Srebro dla pochodzącego z Kenii Turka Polata Kemboia Ar?kana (29:32), a brąz wywalczył Andy Vernon z Wielkiej Brytanii, który miał taki sam czas (29:35), jak czwarty Belg Jeroen D'Hoedt. Drużynowo wygrali Hiszpanie przed Belgami i Brytyjczykami.