Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewica stawia warunki w sprawie ustawy medialnej

0
Podziel się:

        Szef SLD Grzegorz Napieralski powiedział, że Lewica uzależnia poparcie dla nowelizacji ustawy medialnej autorstwa PO od wprowadzenia w Senacie poprawek proponowanych przez Lewicę. Szef klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział wczoraj, że Platforma porozumiała się z SLD w sprawie noweli.

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zdecyduje o jej losach. Lewica zagłosuje za nowelą, jeśli uzyska gwarancje od PO, że jej propozycje zostaną zaakceptowane. "To zależy, czy Platforma złoży takie gwarancje, że będzie chciała dalej pracować w Senacie. Czekamy na to, czy wszystkie nasze propozycje zostaną zaakceptowane i jesteśmy zainteresowani również, aby nasi przedstawiciele zostali dostrzeżeni, jeśli chodzi o Krajową Radę Radiofonii i Telewizji" - powiedział IAR Grzegorz Napieralski.

Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz potwierdził w rozmowie z IAR, że zgodnie z porozumieniem z Lewicą swojego przedstawiciela w radach nadzorczych mediów publicznych nie będzie miał minister finansów. A tego chciała do tej pory Platforma Obywatelska. Szef klubu PO nie bardzo wiedział o jakie gwarancje chodzi Grzegorzowi Napieralskiemu. "Będziemy rozmawiać w takim razie, o jakie gwarancje chodzi , ale wydaje mi się, że może być pewny, że będzie tak jak żeśmy uzgodnili. W Senacie zapadnie korekta, że będzie dwóch przedstawicieli w radach nadzorczych: jeden z ministerstwa kultury i i jeden z ministerstwa skarbu" -powiedział Tomasz Tomczykiewicz.

Wcześniej wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD mówił, że Lewica chce także poparcia ich innej poprawki negatywnie zaopiniowanej przez sejmową komisję kultury i środków przekazu. Chodzi o to, by członków zarządu w TVP i Polskim Radiu powoływała i odwoływała rada nadzorcza większością dwóch trzecich głosów lub alternatywnie - Krajowa Rada na wniosek rady nadzorczej. Projekt PO przewiduje, że zarządy publicznych nadawców są powoływane i odwoływane przez Krajową Radę na wniosek rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia, czyli w tym przypadku ministra skarbu.

Projekt nowelizacji ustawy medialnej przewiduje zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, a także zakończenie kadencji władz Polskiego Radia i Telewizji w momencie wejścia ustawy w życie.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu ma dość także do głosowania w sprawie członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu pozytywnie opiniowała wszystkich czterech kandydatów zgłoszonych przez kluby poselskie. Są to Witold Graboś i Sławomir Rogowski zgłoszeni przez Lewicę oraz Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość. Z tych czterech posłowie będą musieli wybrać dwóch.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)