Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mieszkańcy południowej Polski porządkują zalane tereny

0
Podziel się:

W niektórych miejscowościach naprawa zniszczeń może potrwać wiele miesięcy.
Na terenie Kotliny Kłodzkiej trwa wielkie sprzątanie. Straż pożarna wypompowała wodę ze wszystkich zalanych domów i gospodarstw. Od rana działa punkt wydawania artykułów żywnościowych i pierwszej potrzeby.         

Mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej suszą ściany domów, płuczą meble, szorują naczynia. Wysoka fala zniszczyła nie tylko mosty i drogi, połamała drzewa, ale też poważnie uszkodziła wiele domów. Woda w 15 minut zniszczyła wielu ludziom cały dobytek.

Na naprawę dróg i mostów potrzeba 42 miliony złotych. Jak mówi wójt Kłodzka Ryszard Niebieszczański gmina sama sobie nie poradzi. Podkreślił, że nie będzie środków na remont uszkodzonych prywatnych obiektów.

W Kotlinie Kłodzkiej sytuacja nadal jest niepewna. W Międzylesiu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut przeszła burza z intensywnym deszczem i spadło 43 litry wody na metr kwadratowy.

W tamtejszej rzece woda podniosła się i jej poziom wynosi 221 centymetrów. W związku z tym spodziewany jest także wzrost poziomu wody na Nysie Kłodzkiej o 60-80 centymetrów. W Kłodzku zatem poziom wody osiągnie mniej więcej 230 centymetrów, ale nie powinien spowodować żadnych podtopień.

W Małopolsce usuwanie strat będzie kosztowało co najmniej 119 milionów złotych. Zniszczone zostały lokalne drogi, przyczółki mostów, podtopione pola, domy i gospodarstwa. Woda zniszczyła 10 tysięcy hektarów upraw w 16 małopolskich gminach, zalała domy i budynki gospodarcze. Poszkodowani przez powódź mogą dostać od rządu do 6 tysięcy złotych na najpotrzebniejsze wydatki. Rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak powiedziała, że poszkodowani powinni jak najszybciej zgłosić się do gminy, która z kolei - zweryfikuje straty i prześle te informacje do urzędu wojewódzkiego.

Publiczną zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w powodzi i nawałnicach prowadzą Polski Czerwony Krzyż i Caritas. Numery kont, na które można wpłacać pieniądze, są w Internecie.

Na Lubelszczyźnie zalane zostały głównie pola, łąki i tereny uprawne. Niektóre z samorządów rozpoczęły już procedurę szacowania strat oraz uruchamiają pomoc dla poszkodowanych osób i gmin. Lubelszczyzna pomoże także mieszkańcom dotkniętych powodzią z terenów południowej Polski - w tej sprawie wysłano już pisma do wszystkich samorządów w regionie.

Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz zaapelował do samorządów regionu o przyłączenie się do programu wsparcia dla mieszkańców terenów, dotkniętych powodzią.

Specjalny program przygotowuje międzyresortowy zespół koordynowany przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Jego celem jest zapewnienie wypoczynku wakacyjnego dla dzieci rodzin poszkodowanych w powodzi w ośrodkach wypoczynkowych na terenie kraju. W apelu wojewoda zwraca uwagę, że potrzebne jest głównie wsparcie finansowe w przygotowaniu miejsc wypoczynku oraz organizacji transportu, ale także inne propozycje będą uwzględniane.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)