Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Skarbu przesłało wniosek o ustalenie kuratora w Polskim Radiu

0
Podziel się:

Jak donosi "Dziennik" pismo zostało skierowane do wydziału rodzinnego i dla nieletnich. Zdaniem szefa resortu skarbu, Aleksandra Grada, Polskie Radio nie funkcjonuje normalnie. Powodem jest niekompletny skład Rady Nadzorczej spółki.

Prezes Polskiego Radia, Krzysztof Czabański, uważa, że pismo zostało wysłane nie tam, gdzie trzeba. Ironizuje, że w związku z tym może trafić do poprawczaka.

Rzecznik resortu skarbu, Maciej Wewiór, mówi, że urzędnicy resortu nie popełnili błędu składając w sądzie opiekuńczym wniosek o ustalenie kuratora w Polskim Radiu. Powołał się przy tym na odpowiednie artykuły Kodeksu Cywilnego i Kodeksu Postępowania Cywilnego. Jak informuje minister skarbu na łamach "Dziennika", taką sytuację przewiduje polskie prawo.

Odnosząc się do sprawy, prezes Czabański podkreślił, że Polskim Radiem kieruje Zarząd, a nie Rada Nadzorcza, która ma jedynie ograniczone funkcje kontrolne. Według prezesa wniosek złożony przez Ministerstwo Skarbu ma na celu przejęcie kontroli nad mediami publicznymi, w tym przypadku nad Polskim Radiem.

Minister sprawiedliwości mówił na antenie "Sygnałów Dnia", że próba wprowadzenia kuratora do Polskiego Radia za pośrednictwem sądu rodzinnego nie jest właściwą drogą. Kurator w radiu publicznym mógłby zostać ustalony, ale nie na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, tylko poprzez sąd rejestrowy. Zdaniem Zbigniewa Ćwiąkalskiego to właśnie ta instytucja jest odpowiednia do ustanawiania kuratora w spółkach, w tym w Polskim Radiu. Minister sprawiedliwości powiedział, że skierowanie wniosku do sądu rodzinnego mogło być wynikiem zwykłej pomyłki.

Podobnego zdania są eksperci. Zgodnie podkreślają, że minister skarbu popełnił błąd, bo wniosek powinien trafić do sądu rejestrowego. Niektórzy sędziowie przypominają jednak, że czasem tego typu wnioski wpływają do sądów rodzinnych.

Aleksander Grad tłumaczył złożenie wniosku troską o Polskie Radio. Od 30 stycznia Rada Nadzorcza spółki funkcjonuje w niepełnym składzie. Wówczas bowiem z funkcji przewodniczącej Rady zrezygnowała Irena Kleniewska. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która mianuje członków Rad Nadzorczych mediów publicznych, nadal nie wyznaczyła jej następcy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)