Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecka Polonia zgłasza zastrzeżenia

0
Podziel się:

Niemiecka Polonia przedstawiła rządowi w Berlinie swoje zastrzeżenia, dotyczące realizacji przez stronę niemiecką zapisów traktatu polsko-niemieckiego z 1991 r. Okazją do tego było spotkanie w stolicy Niemiec z udziałem wiceministrów spraw wewnętrznych obu krajów, przedstawicieli organizacji polonijnych w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce.
Organizacje polonijne uważają, że Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, wynikających z traktatu, a mniejszość niemiecka w Polsce cieszy się dużo większymi przywilejami, niż niemiecka Polonia. Polacy w Niemczech nie mają statusu mniejszości narodowej, choć cieszyli się nim w okresie międzywojennym. Polonia nie rezygnuje z postulatu odzyskania statusu mniejszości, ale nie stawia go na pierwszym planie. Jak mówi przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, Wiesław Lewicki, "Polonia formalnie nie musi być mniejszością; ważne, aby miała takie same prawa jak inne mniejszości narodowe".
Organizacje polonijne domagają się od Niemiec przede wszystkim dofinansowania nauki języka polskiego, mediów polonijnych, działalności kulturanej, a także powołania biura, które zajmowałoby się problemami Polonii. Wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Siemioniak zapowiedział opracowanie przez MSW obu krajów "mapy drogowej", zawierającej ramy czasowe, w jakich powinny być rozwiązywane poszczególne problemy.
Podkreślił, że istnieje również szansa spełnienia innego postulatu Polonii: rehabilitacji działaczy polonijnych zamordowanych przez nazistów. Wiceszef niemieckiego MSW Christoph Bergner uznał, że likwidacja organizacji mniejszości polskiej przez hitlerowskie władze była zbrodnią.
Rozmowy niemieckiej Polonii i mniejszości niemieckiej w Polsce pod patronatem resortów spraw wewnętrznych obu krajów mają być kontynuowane. Kolejne tego typu spotkanie odbędzie się w Warszawie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)