Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecka propozycja, rosyjska ropa i gaz dla Polski

0
Podziel się:

Niemiecki dziennik kół gospodarczych "Handelsblatt" podaje na swojej stronie internetowej, że Polska mogłaby przyłączyć się do planowanego gazociągu "Opal", który ma biec na odcinku 480 kilometrów wzdłuż polskiej granicy. Taką ofertę ma przedstawić naszemu krajowi niemiecka firma Wingas, powiązana z koncernem BASF. Minister gospodarki Piotr Woźniak oświadczył 30 maja br., ze nie ma oficjalnych informacji na temat propozycji dotyczącej zróżnicowania dostaw gazu, którą Niemcy mieliby złożyć w Warszawie.

"Handelsblatt" przypomina, że jednym z argumentów Warszawy, która odrzucała dotychczasowe niemieckie propozycje, był fakt, że dotyczyły one sprzedaży do Polski rosyjskiego gazu. "W przyszłości Polska mogłaby wykorzystywać gaz pochodzący z Wielkiej Brytanii lub Holandii". Przedstawiciel Wingasu dodał, że przyłączając się do gazociągu "Opal", Polska nie musiałaby podpisywać umów na dostawy surowca bezpośrednio z jego firmą. "Handelsblatt" pisze, że Warszawa mogłaby mieć obiekcje wobec takiego rozwiązania, ponieważ prawie połowę udziałów ma w niej rosyjski koncern energetyczny Gazprom.
Piotr Woźniak podkreślił, że jeśli chodzi o zróżnicowanie dostaw gazu, mamy hierachię działań - najpierw musimy zdywersyfikowac źródła dostaw i zbudować terminal do importu gazu skroplonego LNG. "Dopiero później będziemy mysleć o reszcie projektów" - dodał minister.
Według "Handelsblatt", nowa propozycja wobec Polski cieszy się poparciem niemieckich władz. Niemcy szukają możliwości poprawy stosunków na linii Berlin - Warszawa - Moskwa. Liczą na to, że Polska zmieni krytyczne stanowisko w sprawie budowy Gazociągu Północnego, który ma bezpośrednio połączyć Rosję z Niemcami. Jednym z udziałowców konsorcjum budującego gazociąg jest koncern BASF.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)