Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody upamiętniające 65 rocznicę założenia KL Warschau

0
Podziel się:

W Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 65 rocznicę założenia obozu koncentracyjnego KL Warschau. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, które od wielu lat postulują wzniesienie w stolicy pomnika w hołdzie pomordowanym przez Niemców w latach 1942-44. Uroczystość odbyła się w parku na warszawskiej Woli; tam gdzie istniał obóz KL Warschau. W tym miejscu dwa lata temu członkowie "Komitetu budowy pomnika ofiar KL Warschau" postawili także krzyż i pamiątkowy głaz, przy którym regularnie się spotykają.

Uczestnicy dzisiejszej uroczystości zapalili znicze przed kamieniem, a dookoła niego ustawili mniejsze kamienie malując je na biało-czerwony kolor. Tymczasowy pomnik-głaz ustawiono na skwerze imienia Alojzego Pawełka 9 października 2005 roku. Widnieje na nim napis: "W hołdzie 200 tysiącom Polaków wymordowanych przez Niemców w latach 1942-44 w KL Warschau w ramach planu zagłady stolicy Polski. Dla ocalenia tej prawdy dla potomnych kamień ten wznieśli Polacy".
Ponadto uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn Polski i odmówili modlitwę "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo". W rękach mieli transparenty, na których widniał apel o budowę pomnika pod adresem władz miasta.
Historia związana z istnieniem obozu KL Warschau oraz liczbą jego ofiar budzi wiele kontrowersji. Uczestnicy dzisiejszych uroczystości dają wiarę badaniom, które na temat obozu przez 30 lat prowadziła sędzia Maria Trzcińska. Z badań tych wynika, że w obozie KL Warschau Niemcy wymordowali w latach 1942-44 200 tysięcy Polaków.
Innego zdania jest Instytut Pamięci Narodowej, który pod koniec września wydał książkę pod tytułem "Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa". Jej autorem jest historyk IPN Bogusław Kopka. Podczas promocji książki jej autor oraz prezes IPN Janusz Kurtyka podkreślał, że książka IPN jest próbą polemiki z wynikami badań Marii Trzcińskiej, bo dowodzi, iż ofiarami KL Warschau byli głównie Żydzi różnej narodowości, oraz Polacy. Zdaniem historyków IPN liczba ofiar obozu podawana przez Marię Trzcińską jest znacznie przeszacowana - z analizy dokumentów, do jakich dotarł IPN wynika, że w KL Warschau wymordowano dziesięć razy mniej ludzi, 20 tysięcy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)