Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pamięć i Odpowiedzialność" dokument o współpracy ze służbami PRL

0
Podziel się:

"Prawda i Odpowiedzialność" - pod takim tytułem krakowska Komisja "Pamięć i Troska" opracowała teologiczno-duszpasterskie zasady dotyczące przekazywania i odbioru informacji o współpracy niektórych osób ze służbami reżimu komunistycznego w okresie PRL. Opublikowany dziś dokument zawiera zasady odnoszące się do tworzenia medialnych przekazów na temat prawdy o człowieku, teraźniejszości i przeszłości oraz wskazania, którymi powinni kierować się odbiorcy.

Zasady te to: prawdomówność, miłość, sprawiedliwość, roztropność, unikanie zgorszenia, troska o dobre imię, odpowiedzialne rozpowszechnianie prawdy o bliźnich, wiarygodność źródeł i odpowiedzialny odbiór prawdy o drugim człowieku.
"W odbiorze informacji przekazywanych w ramach lustracji należy pamiętać o należytej ocenie źródeł tych wiadomości (tzw. teczki). Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że są to źródła skażone. Już samo ich gromadzenie było niemoralne, ponieważ zmierzało do zniewolenia poszczególnych osób i społeczeństwa" - napisała
Komisja "Pamięć i Troska".
Komisja zwróciła też uwagę, że nie można wystawić pozytywnej oceny moralnej tym, którzy te wiadomości zbierali. "Oni bowiem nie mieli na uwadze ani dobra śledzonych, ani dobra Ojczyzny. Chodziło im jedynie o ochronę interesu totalitarnego reżimu oraz zabezpieczenie ludzi, którzy sięgnęli po władzę i nie chcieli jej oddać. Ilościowo olbrzymi materiał został zdobyty niegodziwymi metodami, przy pomocy szantażu, podstępu, ignorancji osób, a także - niestety - wskutek zdrady i słabości niektórych informatorów. Już to zmusza do wielkiej ostrożności w ocenie zebranego materiału" - przestrzega Komisja.
"Dodatkowo nasuwają się pytania: Kto i w jakim celu te wiadomości publikuje w chwili obecnej? Dlaczego tak wcześnie i tak beztrosko umożliwiono dostęp do nich na tak wielką skalę? Komu na tym zależało, by znalazły się w rękach ludzi mediów szukających sensacji, a nie w rękach bezstronnych sądów? Dlaczego te źródła nie zawsze konfrontuje się z innymi dostępnymi źródłami? Dlaczego nie uwzględnia się zasady domniemania niewinności? Dlaczego - praktycznie biorąc - nie daje się szans obrony ludziom oskarżonym i zniesławionym, zmuszonym dźwigać ten ciężar do końca życia? Wobec widocznych już skutków lustracji w jej obecnym wydaniu, wszystkie te pytania są również pytaniami natury etycznej" - napisali członkowie krakowskiej Komisji Teoligiczno-Duszpasterskiej "Pamięć i Troska" kierowanej przez biskupa Jana Szkodonia.

Kardynał Stanisław Dziwisz wyraził nadzieję, że przygotowane opracowanie "będzie pomocą w moralnej ocenie przekazu informacji o bliźnich, zarówno dla tych, którzy publikują te informacje, jak też dla tych, do których one docierają". Metropolita krakowski zwrócił się do wszystkich ludzi dobrej woli, a zwłaszcza podejmujących problem współpracy ludzi Kościoła ze służbami bezpieczeństwa reżimu komunistycznego, aby w swoich działaniach odpowiedzialnie uwzględnili te zasady.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)