Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Panichida w intencji Wołynia odprawiona

0
Podziel się:

Panichida w intencji Wołynia odprawiona. Nabożeństwu celebrowanemu w cerkwi greckokatolickiego zakonu ojców bazylianów w Warszawie przewodniczył zwierzchnik ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego, arcybiskup Światosław Szewczuk.
W swojej homilii, przebywający z wizytą w Polsce hierarcha, nawiązał do biblijnej opowieści, w której Chrystus nakazał przebaczać nie 7, a 77 razy. Mówił o zbrodni wołyńskiej. Określił ją jako "tragedię". Mówił też o "bratobójczych walkach polsko-ukraińskich na innych ziemiach." W kontekście zbrodni wołyńskiej, arcybiskup Szewczuk podkreślił, że polityka nie zwalnia człowieka z obowiązku przestrzegania bożego prawa. Mówił: "człowiek, który przelewa niewinną krew swojego wroga, przeciwnika politycznego, jest takim samym zabójcą jak ten kto to czyni dla rabunku i tak samo zasługuje na karę Bożą."
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik w swojej homilii, ofiary zbrodni wołyńskiej określił jako "bratobójcze ofiary." Mówił też, że należy odciąć się od nacjonalizmu i zaściankowości. Podkreślił, że "budowanie bezpiecznych perspektyw współistnienia naszych narodów jest niemożliwe bez uzdrowienia relacji z naszymi sąsiadami."
We mszy uczestniczył też prezydent Bronisław Komorowski. W przemówieniu, które wygłosił zwrócił uwagę, że sąsiedztwo polsko-ukraińskie "nie zawsze było dobre i łatwe." Dodał, że długa jest lista wzajemnych żalów, krzywd i pretensji, jednak łatwiej ludziom pamiętać o "krzywdach doznanych, niż o krzywdach wyrządzonych." Prezydent zreferował też historię trudnych i bolesnych relacji polsko-ukraińskich w XX wieku. Bronisław Komorowski mówił, że powinniśmy o tych faktach pamiętać, ale "nie po to aby oskarżać, lecz po to aby poprzez prawdę i rachunek sumienia dążyć do oczyszczenia i pojednania."
Dziś drugi dzień wizyty w naszym kraju zwierzchnika ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, arcybiskupa Światosława Szewczuka. Głównym jej celem jest podpisanie wspólnej deklaracji o pojednaniu polsko-ukraińskim (28.06) - w przededniu 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej - oraz udział w uroczystościach z okazji 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej w Górowie Iławeckim (29.06).
Wieczorem zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego pojedzie do Belwederu, gdzie zostanie przyjęty przez prezydenta.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)